• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.38)
deepwater horizon - peter berg
filmin öyküsü açık deniz üzerinde faal durumda olan sondaj kulesinin petrol sızdırması ve nisan 2010 da patlaması ile amerikan tarihindeki en büyük petrol kaçağı haline gelmesi üzerine kurulu. o gün deepwater horizon ‘da çalışan ve olabilecek en korkutucu şartlara maruz kalan 126 kişilik ekibin hikayesi beyazperdeye taşınıyor. iyi eğitilmiş olan karma ekip vardiyalarını tamamlayıp kıyıda bekleyen aileleriyle bir araya gelmeyi umut ederler. ancak bir anda hayatlarındaki en kara saati yaşamaya başlayan ekip, okyanusun ortasında durdurulamaz bir yangın ile cesurca savaşmak zorunda kalırlar.
yönetmen koltuğunda peter berg'in oturduğu filmin oyuncu kadrosundamark wahlberg, dylan o'brien, kate hudson, kurt russell, gina rodriguez, john malkovich gibi yıldız isimler yer alıyor.
 1. içeriğine çok detaylı bakmadan izlediğim için mahkeme salonları ve felaketin siyasi boyutlarının detaylı anlatıldığı bir film beklerken kendimi bir anda alevlerin ortasında nefessiz bulduğum bir film oldu. BP'ye diyeceğini demiş olmakla birlikte, meselenin temeline çok da inmemişler...kar hırsının nelere mal olduğunu, dünyaya el birliği ile nasıl tecavüz ettiğimizi hepimiz biliyoruz zaten, varsın eksik bıraksınlar...

  teknik detaylar mühendislikle ilgisi olmayanların da kolaylıkla anlayabileceği şekilde, deyim yerindeyse bilale anlatılır gibi anlatılmış. izlerken neyin ne olduğunu gayet iyi fark edebiliyorsunuz. bop (blowout preventer) nedir bilin yeter.

  !---- spoiler ----!

  ancak bazı noktalar bilinçli olarak mı o kadar üstünkörü geçilmiş anlamakta zorlandım. schlumberger'den gelen adamları hadi evinize diye göndermek o kadar kolay mıdır, felaket anında bile yetki tartışmalarına girmek mümkün müdür... platformdaki durum gerçekte böyle idi ise iki mal adamın kişisel tercihlerine bu kadar bağlı kalınır mı...mantığımı zorladı.

  çocuğun babasının işini anlatışı duyduğum en güzel iş tanımı olabilir.

  !---- spoiler ----!

  based on true events...Meksika körfezinde neler olduğunu ve facianın uzun vadede dünyaya nasıl etkileri olduğunu şu kaynaklardan görebilirsiniz.
  mesut
 2. biyografi filmi sevenler için kaliteli bir film olarak izlenebilir.yok biyografi filmi sevmiyorum diyorsanız da aksiyonun eksik olmadığı bir film diyebilirim gemideki yangın sahnesi nefes kesiciydi.yinede puan 6/10
 3. gına geldi böyle filmlerden (bkz: sully) bu kadar konu sıkıntısı cekiyorsaniz çalın güney koreden mis gibi bi senaryo , oynatın en yetenekli hollywood sanatçılarına , dünya gişe görsün.
 4. insanık tarihinin en büyük çevre felaketlerinden birinin, 2010 yılındaki macondo patlamasının hikayesini anlatan film.

  (bkz: 2010 meksika körfezi çevre felaketi)

  öncelikle bunun bir belgesel değil, gerçek olaylara dayanan bir kurgu olduğunu bilerek izlemek lazım. öyle dinazor dişi filan çıkmaz misal petrol kuyusundan (ayrıca petrolün dinozorlardan geldiği safsatasını da unutun bi gözünüzü sevem...)

  filmde ismi geçen firmalardan birinde çalışan ve benzeri platformlarda bulunmuş biri olarak filmin teknik açıdan özenilerek çekildiğini söylemem gerek... platformun mimarisi, company man (bp), oim, ve drillers arasındaki diyaloglar, teknik terimler, rotasyon değişim muhabbetleri oldukça gerekçi...

  bazı aksiyon sahneleri hatalı olsa da blow-out'tan sonrası efektler başarılı... o mesafeden suya can yeleği ile atlarsan misal, maazallah kafan kopar...

  john malkovich'in oynadığı bp yetkilisi filmin tek kötü adamı ilan edilmiş, ama gerçekte, amerikan mahkemelerinin de resmi olarak açıkladığı üzere, bu büyük felaketin 3 ana sorumlusu var: bp, transocean, ve halliburton.

  bp kuyunun sahibi ve karar mercii olduğu için elbette en büyük sorumluluk sahibi, ama basınç testini yanlış yorumlayan asında transocean... film burda yanlış bilgi veriyor. ve stabil olmadığını bile bile çimento sistemini kuyuya basan, iş öncesi raporlarında yalan söyleyen halliburton da tüm sorunun aslında başlangıcı... bp'nin bundan haberi bile yok. ama centralizer (ortalayıcı) sayısını düşüren bp, bu da petrol sondaj sektöründe sık rastlanan büyük bir hata.

  belgeseli yok mu bunun? var, hem de çok iyi yapılmışı var, bence onu izleyin: seconds from disaster - deepwater horizon.
 5. belgeseli mevcut ve detaylı olması sebebiyle daha çok "bi de biz yapalım ama aksiyon da olsun" amaçlı yapılmış güzel bir film.

  elbette, çok fazla yoruma girmeden bp' ye tavır konuluyor ama çok uğraşmıyorlar tabi... dadında bırakmışlar. filmde, t-shirtler üzerinde bp' nin amblemleri rol almış...

  aslında bp' nin değil de, bp' de çalışan üst düzey bir kişi olan "vidrine" kendi kararı gibi bir durum oluşmuş.

  velhasıl; bizdeki benzer tehlikesi "baretsiz dolaşmak tehlikeli ve yasaktır." durumunun yine büyük amerika boyutunda yaşanan hali.

  bizde olmaz böyle şeyler çok şükür.
 6. ben bu filmin afişini görünce yine zeus'un piçlerinden biri sanmıştım. değilmiş.