1. enflasyonun tersi, türkiye'nin hiçbir zaman deneyimleyemeceği bir olay. örnek vermek gerekirse bugün kıraathaneye gidiyorsun ama çay içmiyorsun neden çünkü yarın daha ucuz bir çay seni bekliyor ve sen de ölümüne cimrisin
  2. en basit açıklamasıyla deflasyon fiyatların düşmesi olarak tanımlanır ve enflasyonun tersidir, ekonomiyi enflasyona göre daha olumsuz şekilde etkiler bunun sebebi fiyatların düşmesiyle tüketicilerin alımlarını erteleme yoluna gitmeleri ve bunun sonucunda da ekonomide para dönmemesidir , üretici açısından da olumsuzdur çünkü fiyatı düşen herhangi bir malı kimse üretmek istemez.
    vowel
  3. zaman zaman zengin ülkelerin korkulu rüyası oluyor bu.

    bizim ülkemiz gibi, çift haneli enflasyon oranlarına alışık ülkelerde, insanlar ellerinde para tutmayı sevmez. emlak piyasası genel olarak yükseliştedir. insanlar eve, arsaya yatırım yapmaya yönelir. ancak deflasyon yaşayan ülkelerdeki insanlar ellerinde para veya paraya kolay çevrilebilecek varlıkları varken rahattırlar. kolay paraya çevrilemeyecek varlıklar, bu ülkelerde zaman geçtikçe zarar ettirir. güçlü deflasyon zamanlarında, ev satın almak değil, kiralamak tercih edilir.