• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
defterimde kırk suret - beşir ayvazoğlu
eskiler insana ‘küçük âlem’ derlermiş. ne kadar doğru! her insan ayrı bir âleme açılan bir kapı; o kapıdan içeri girdikten sonra labirentlerinde kaybolmak işten bile değil. sıradan zannettiğimiz insanların bile uçsuz bucaksız iç dünyaları varsa; bilim, sanat ve hareket adamlarının dünyalarındaki büyüklüğü varın siz hesap edin. onları derinliğine anlamaya çalışmak, yıldızlar arası yolculuğa çıkmak gibi bir şey olmalı. ben mi? ben sadece kapıları korka korka aralayıp ‘hoşça baktım’, gözlerim kamaştı.

bu eser sayesinde necmeddin okyay, nezahet nureddin ege, malik aksel, necip fazıl kısakürek, münevver ayaşlı, nuri arlasez, fuat bayramoğlu, perihan arıburun, ahmet yakupoğlu, turgut cansever, ahmet kabaklı, alaeddin yavaşca, sedat umran, tosun bayrak, turgut özal, çelik gülersoy, ziya nur aksun, orhan okay, erol akyavaş, halit refiğ, hilmi yavuz, yavuz bülent bakiler, erol güngör, hüsrev hatemi, cinuçen tanrıkorur, ayşe şasa, saadettin ökten, ekmeleddin ihsanoğlu, sevinç çokum, aydın menderes, ali birinci, mustafa kutlu, ilhan kesici, ahmet turan alkan, ismail kara, mustafa çalık, mustafa ruhi şirin, annemarie schimnel, cengiz aytmatov ve kenize murad’ı daha yakından tanıyacaksınız.
  1. beşir ayvazoğlu’nun doksanlı yıllarda aksiyon dergisine yazmış olduğu yazıların kitaba bürünmüş hali. bu kitapla birlikte edebiyat, kültür, sanat ve siyaset çevresinden kırk değerli ismi daha yakından tanıyacaksınız.