• youreads puanı (8.43)
  1. 1999 yılından beri hayatımın fon müziğidir değirmenler. kendim için önemli hissettiğim, bu benim için tarihi bir andır dediğim tüm anılarım aklıma geldiğinde arka fonda bu şarkı çalar... şarkının farklı sanatçılar tarafından yorumu benim için, şarkının özelliğini kaybettirmez ama bülent ortaçgil - fikret kızılok yorumunu ayrı bir yerde tutmak gerekir. şarkının empoze edilebilen akorları; şarkının mistik bir yolculuk havasında gezinen armonisini ve söz uyumunu hiçbir zaman yapaylığa bırakmaz. değirmenler'i bir bar müzisyeninden de dinleseniz size yine aynı hisleri yaşatır.

    gezgin bir derviş şarkısıdır " değirmenler "; aşk'ı arayanların, yitirilen dostların, geri gelmeyen zamanın, geç kalınmış sözlerin, don kişot'ların şarkısıdır ama yine de en sonunda bile bir kavuşmanın, umudun şarkısıdır " değirmenler ". şarkının sufist ve kararsız sözleri, aksak ritmin kulağınıza dokunuşları hayatın ta kendisidir; karşıtlıklar ve zıtlıklar üzerine kuruludur hayat, ve değirmenler'in nota-söz-ritm matematiği sizi altüst eder. çünkü zıtlıkların inanılmaz bir uyumu vardır bu şarkıda, evet bu şarkı hayatın ta kendisidir, bir insanın yaşayabileceği her şeye dair nokta vuruşu cümleler gizlidir. zaman-aşk-insan'dır hayat ve hepsinin sonunda tüm kaosların, karşıtlıkların sonunda naifçe insanın son nefesi gibi son sözler gelir; `belki de en güzel böyle`dir.

    şarkının ortaçgil- kızılok yorumunda " belki de en güzeli böyle " sözleri geldikten hemen sonra `erkan oğur` soloya girer ve fikret kızılok'un herşey bitti dercesine nefes verişi duyulur; evet en güzeli böyledir, son nefes gibi akmaktır, o'na kavuşmaktır ve onunla birlikte engin denizlere karışıp, o sularda yok olmaktır...
  2. 1984'te rüzgara söylenen sarkilar dinletisinde ilk kez gün yüzüne ciktiginda adi "sen, ben ve degirmenler"dir.
  3. bana bülent ortaçgil' i sevdiren şarkı.
  4. her şeyden önce nedense içerisinde geçen tahtaboşa kelimesine vurulduğum şiirsel sözlere sahip güçlü şarkı