1. borland adlı firmanın geliştirmiş olduğu, 2006'da önce codegear'a sonra da embarcadero'ya satılan ide(*:tümleşik geliştirme ortamı)'dir. pascal dilini kullanır.

  son çıkan sürümleri(*:embarcadero rad studio xe 8) windows, ios, mac os x ve android platformlarına uygun uygulamalar geliştirebilir.

  ne kadar yetenekli olursa olsun c#, java ve c++ gibi dillerin arkasında kalmış, can çekişmekte olan dildir.
 2. ilk kez borland tarafından piyasaya sürülen, ardından codegear'a satılan, peşinden italyan firma embarcadero tarafından satın alındıktan sonra rapid application development kavramının dibine kadar inen, cross-platform destekleriyle beraber standalone için devasa adımlar atan, windows, os x, ios ve android üzerinde derleme yapmamıza olanak sunan yazılım geliştirme çevresidir. * öncelikli dili object pascaldır. c++ desteği ve bir de c++ builder'ı vardır.

  embarcadero firmasına geçtikten sonra, developer evangelist davidi (deyvid ay olarak okunur. tam ismi david intersimone) ve teknik müdür marco cantu'nun ekibi ile neredeyse piyasadan silinmeye hazırlanan delphi, piyasadaki payını korumakla beraber geliştiricilerine de sahip çıkmış oldu.

  firemonkey framework ile birlikte, belki de gelmiş geçmiş en iyi yazılım geliştirme çevresi olan delphi *, mobil cihazlara geliştirme olanağı sundu. önceleri firemonkey bağımsız olarak: delphi, c++ builder, appmethod olarak ayırıp appmethod ile geliştirmeye yönlendirmiş olsalar da, bu fikirden vazgeçip rad studio adı altında delphi ve c++ builder'ı birleştirip duyurdular. böylelikle sürükle-bırak stili ile geliştirmeye imkan sunan delphi, firemonkey için hazır oldu.

  eskiden bu yana sıkıntılar çektiren .net dll ve web servis kullanımında çok büyük adımlar atıldı. öte yandan delphi 7 kararlılığına erişen delphi xe serisi geliştirildi. xe1-xe8 arasında kullanılan isimlerdi.

  2015 itibariyle rad studio 10 ismiyle çıkartıldı. bu sürümün adı seattle olarak duyuruldu. 4 ay içinde 10.1 sürümü berlin ismiyle duyuruldu.
  ilgaz