• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
demirkırat - mehmet ali birand
türkiye'de demokrasiye geçişin ilk adımlarının atıldığı 1930'lardan, 1960'taki ilk askerî müdahaleye kadar olan dönemin öyküsünü bulacaksınız.
türkiye'nin bu en tartışmalı döneminde yaşanan siyasî kavgaları, demokrat parti'nin doğuş, yükseliş ve çöküşünü, 27 mayıs girişiminin gelişme sürecini ve iç pazarlıklarını, ilk defa bu süreçte rol almış kişilerin ve tanıkların anlatımlarıyla okuyacaksınız.
  1. "baş rolü oynayanlardan hiçbiri hayatta değil, ancak kurup bize hediye ettikleri demokrasi hala yaşıyor."
  2. Bunun aynı adla yayınlanan 10 bölümlük Belgeseli, muadili olmamasıyla birlikte müzikleri ve gerçekten objektif anlatımıyla o dönemi başarılı bir şekilde ancak biraz da eksik anlattığı düşüncesindeyim. özellikle 1950'nin ortaları, dp iktidarının düşüşünü sağlayan sebepler. Ancak bizlere öğretilen, öğrendiğimiz ülke tarih bilgilerimizin en eksik kaldığı yıllar, bu yılları bu belgesel ve devam belgeselleri "12 mart: darbenin pençesinde demokrasi", "12 eylül", "Özal'lı yıllar" ve "son darbe: 28 Şubat" izlendiğinde o dönemleri iyice kavranılıp, aslında ülkemizin ne büyük şeyler yaşadığını göreceksiniz. Herkesin izleyip, izletmesinde büyük fayda var. Belgeselin Her bölümünün başında birand'ın söylediği demokrasi tanımıyla malumatımı tamamlayayım: "demokrasi dünyanın en narin çiçeğidir. Onu besleyen hoşgörüdür, uzlaşıdır, diyalogtur."

    İzlemek isteyenler için serinin ilk bölümünün youtube linki, siz izleyin devam bölümleri peşinden gelir zaten: