1. halkın şehir meydanlarına toplanıp askeri darbe olasılığını minimalize etme olayı. milliyetçilik festivali de denilebilir. toplu taşıma ücretsiz olur, ekmek arası kavurma dağıtılır. kimileri meydana çadır kurup sabahlar. sabah herkes işe. şehirlerin bazı yerlerinde, tabelalarda ve toplu taşıma araçlarının üzerinde "nöbete devam" yazdığı sürece devam eder. henüz bitmediği için nasıl bittiğini tam tanımlayamıyoruz.
  abi
 2. akşam akşam korna çalarak tutulmaktadır. bence sabaha kadar davullarla zurnalarla kutlanmalı ama işte halkımız millet için yarın yine asgari ücrete 12 saat çalışacaklar o yüzden sıkıntı.
 3. oktay usta dışında herkesi almadılar mı içeri hala neyin tehlikesi var bilmiyorum. onu da almış olabilirler emin değilim. çok uzadı gibi bence ama bilmiyorum herkesin kendi seçimi yine. nöbet tutmak isteyene tutma denmez tabi sağ olsunlar.
  jimi
 4. teoride güzel, pratikte tuhaf, alt metinde birden fazla amaç güden halkın meydanlara inme nöbeti.
 5. bu vatansever kardeşlerimizi bazı doğu bölgelerinde de görmek isteriz. asıl sıkıntılar orada yoğunlaştığı için daha manalı olur sanki. giden olur mu onu bilemem tabii.
 6. (bkz: sara nöbeti) nden daha ciddi semptomları olan nöbet. görüldüğü takdirde en yakın akkefenli şubesine gitmesi lazım gelmektedir.
 7. gerçekten tuhaf bir nöbet.
  her gün mensubu olduğum belediyeden mesaj geliyor: "başkomutan bitti demeden meydanları terk etmeyin!" diye.

  başkomutan...
  neyse onu geçiyorum, yollarda, yerlerde türk bayrakları görüyorum, hani o taptığınız bayrakları, işiniz bitince yere attığınız bayrakları.

  demokrasi diyorsunuz ya, ben böyle demokrasi tanımadım hiç. zorba demokrasi. samimiyetsizce. vatanıma aşık olan ben, bunları gördükçe, sözüm ona "demokrası sevdalıları"nı gördükçe soğuyorum. başkomutanları ne derse onu oluyorlar, yeri geldiğinde ümmet sevdalısı, yeri geldiğinde demokrasi sevdalısı.

  (bkz: nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça)
 8. demokrasi nöbetinde, hayatımda ilk kez bayrağımdan soğudum. şimdiye kadar biz asardık bayraklarımızı, gururla taşırdık.

  şimdi onların elinde, arabalarında asılı görünce, bu sefer ben onları fişledim. demokrasi nöbetinin bana kazandırdığı bu oldu.
  ozumm
 9. haberlerde bu pazar (7 ağustos) biteceğini dinledim. yani cumhurbaşkanı muhalefet liderlerini final mitingine daveti ediyordu. tehlike hala devam ediyormuş ama pazardan sonra bitecekmiş. kesin bilgiymiş (!).
 10. bu ülkede 2000 yılından beri gerçekleşen her olayın her defasında şu ata sözünü hatırlatmasının yeniden tekrarı.
  "iki ucu boklu değnek"