1. pek ala mümkündür. nasıl ki saltanat sayesinde cumhuriyetin atası sayılabilecek meşrutiyet getirilebiliyorsa buna da şaşırılıp "ah vah!" edilmemesi gerekir. hepimiz biliriz ki "kan" dediğimiz şey çok önemlidir. insanları birbirine üstün yaptığı iddia edilen yine bu "kan" dediğimiz merettir. bu durum gösteriyor ki insanları kontrol altına alabilen kişi üstündür ve aynı şekilde kan bağı bulunan çocukları da.
  hanedandan olmayıp isyan edenler de hiç kusura bakmasın demek ki yeterli düzeyde değillermiş ki o kutsal aileden doğmamışlar. buna rağmen itiraz eden varsa da net vatan hainidir, asılması icap eder.
 2. mümkün bulmadigim önerme .
  bu devran böyle gitmez illa demokrasi hakkıyla yaşanacak bu ülkede .
  en azından ben ve benim gibi düşünen insanlar çocuklarına güzel duygular empoze edicek .
  bunun dışında nutuk gibi çok değerli görüşlerin olduğu bir yol gösterici kitap var tarih sürekli kendine tekrar eden bir olgu bunun farkında olan siyasetçiler yetişiyor güzel günler gelicek dostlar umutsuzluğa kapilmaya gerek yok .
  belit
 3. mümkündür. millet malsa, kendini yönetmek yerine yularını kendi iradesiyle başkasına verip dibine kadar ardını dövdürmek istiyorsa buna kim engel olabilir? devletler için yüz sene kısa süre. bir o tarafa bi bu tarafa sallanacak, yön arayacaktır. sadece insan ömrü bu değişimlerin seyrine göre çok kısa. bu jenerasyon geçiş dönemine denk geldi. bir sonrakiler siyasal islamcıların kurşuna dizildiğine şahit olacak. ne yapalım. biz göremeyeceğiz belki. 7 yıl kıtlık 7 yıl bolluk yaşanır derler eskiler (her sekiz yılda bir ekonomik kriz oldu 2001-2008-2016). siyasal devinimler de ortalama 70 yılda bir tamamlanıyor (75.yıl kutlamasından sonra cumhuriyet bayramı aslında kutlanmadı). yani arkadaşlar. kaba bir hesapla en az 55 sene daha hüküm sürecek bir rejim değişikliği sürecindeyiz. ben dahil çoğumuz bu karanlık yılların sonunu görmeden öleceğiz. levent kırca, yaşar nuri, tarık akan nasıl aydınlığı yeniden göremeden çırpına çırpına göçtülerse bu dünyadan, biz de göçeceğiz.