1. gondor’un isildur’dan sonra boş kalan tahtına vekalet eden vekilharç soyundan 2.ecthellion oğlu denethor. gondor’un başkenti minas tirith’de ikamet eden denethor son derece sağlam karakterli bir vekilharçtır. yönetimi altındaki topraklara sahip çıkarak mordor’a karşı bir kalkan görevi görmüştür ve geride kalanlara rahat nefes aldırmıştır.

  gelgelelim kardeşlik dediğimiz kolpacılar sürüsü orta dünya tarihini çarpıtarak anlattıkları için (örneğin, gittim ve döndüm – bilbo baggins kitabının devamı olan yüzüklerin efendisi – frodo baggins kitabında bahsedildiği gibi) denethor bildiğin karaktersiz olarak tasvir edilmiştir. beraber inceleyelim;

  yıllardır mordor’a karşı savunmaktan bıkan gondor halkının yardımına kimse gelmemiştir, sürekli savaşmaktan yıkıntı haline dönüşen osgiliath düşerken gandalf neredeydi? gondor’un evlatları orklara karşı şehit düşerken gandalf neredeydi? cadı kral pelennor ovası semalarında nazgul’larla uçarken gandalf neredeydi ? gibi sorular gondor halkı arasında dolaşmaktaydı.

  denethor, iki oğlundan büyük olanı boromir’i ayrık vadi’ye göndererek yüzüğün gücünü mordor’a karşı kullanılmasını istemiştir, küçük oğlu faramir’i de osgiliath’a göndererek savunmasını istemiştir. ayrık vadi konseyinin kararında göre kurulan kardeşliğe katılan boromir amon her’de şehit düştüğü haberi denethor’a çok geç ulaşmıştır. bu haber karşısında her baba gibi yıkılan denethor buhran geçirirken bir başka yandaş ak gandalf huzuruna gelmiştir.

  huzurunda bir sürü laf ebelikleri yaparak denethor’u iyice çileden çıkarmıştır. adamcağız oğlunun yasını tutarken; “boromir’in yasını tutacağınız zamanlar gelecek ama şimdi mordor kapınıza dayandı, gondor’un orduları nerede?” diye sorarak denethor’un üzgün halinden yararlanmak istemiştir.
  açıkçası burada denethor gayet adilane davranmıştır. asrın liderimiz olsa “eeyyyy” diye kükrer, “gondor’un ordularını senden öğrenecek değiliz, mordor’u en iyi biz biliriz biiizzz” derdi muhtemelen.
  fakat denethor okumuş etmiş bir adam olarak sakin kalmasını bilmiş ve “bizi kör, alemi sersem mi sanırsın mithrandir? duyduk arkamızdan darbe planladığını, aragorn’la kolkola girip beni devireceksin, yemezler kardeşim hadi anca gidersin” diyerek postasını koymuştur. denethor’dan ayarı yiyen gandalf tek ses edemeden çekip gitmiştir.

  gelelim öyküde denethor’un savaş sırasında intihar etme olayına.. yıllardır savundukları osgiliath düşünce faramir’i tekrar geri alması için göndermiştir. bir savaş esnasında düşen bir şehri geri alınması için asker göndermek savaş şartları açısından normal bir davranış olabilir. ancak bu noktada her zamanki gibi yine devreye giren gandalf, faramir’in aklını çelerek gitmemesini istemiştir. (bak bak haine bak.. gondor’un savaş planlarına müdahale ederek kendine prim çıkaracak kurnaz. sanki bana genel kurmay başkanı...)
  faramir de babası gibi aklı başında ve ülkesine bağlı bir asker olduğu için göreve çıkar, başarılı olamaz ve çok ağır yaralı olarak minas tirith’e geri döner. önce boromir’in kaybı, sonra faramir’in çok ağır yaralanması denethor’u iyice yıkar. artık vekilharç soyu tükenmiş olduğunu düşünmüş ve bari öleceksek beraber ölelim der, ateşe verir. gandalf araya girer yine ve faramir’i kurtarır.
  böyle göçer gider vekilharç orta dünyadan. helallik vermeyen uğursuz gandalf yaşamaya devam eder. zaten kötülere bir şey olmaz derler, doğrudur.

  tanım: orta dünyanın en iyi defans elemanı