• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
deniz feneri - virginia woolf
deniz feneri kaybedilen bir mutluluğun anılmarda yeniden canlandırıldığı olağanüstü bir romandır. ramsay ailesi her yıl yaz tatillerini iskoçya da ki yazlıklarında geçirirler bu tatillerin sonsuza dek süreceği duyğusu hepsini sarmıştır. çocuklar için cennetten farksız olan bu yaz evinde yetişkinler sık sık sonsuzluğu anımsatan zaman parçalarıyla karşılaştıkları hissine kapalırlar..
 1. bilinç akışı tekniğiyle yazıldığından okurken konsantrasyon gerektiren kitaplardandır.
 2. keşke uzun uzun anlatabilsem, yorumlar yapabilsem, sizle fikirlerimizi tartışabilsek bu kitap üstünde. ama maalesef bu konuya gelince yorum yapamıyorum, belki diyebileceğim tek şey, artık fenere gitmenin hiçbir anlamı yok baba, hiçbir anlamı yok.
 3. woolf'un bu eserinde asıl mühim dokunuş ramsay ailesinin yabancılaşma meselesidir. aynı evin içinde mr. ramsay'ın çocuklarına karşı kurduğu tahakküm ve narin mrs. ramsay'ın sevdiği eşine rağmen çocuklarına karşı yapılanı göğüslemek adına kendini iyice geri plana ittiğini görürüz. deniz feneri diğer taraftan yılları eskitir, ramsay ailesinin küçük üyesi james ramsay'ın hiç gidemediği deniz fenerine gidişi aktarılır. ve o yolculuk esnasında geçmiş yılları , babasına karşı olan hislerini düşünür ve annesi mrs. ramsay'ın yokluğunda asıl ızdırap veren karşısında duran babasının varlığıdır.
 4. okunması en zor kitaplar listesine girmiş bir virgina woolf kitabıdır.
  bilinç akışı o kadar yoğundur ki hikaye nerden gelmiş nereye gitmiş çok anlamazsınız. akar gider kitap, altını çizecek yer bile bulamazsınız çünkü hızdan farketmemişsinizdir.

  akar gider diyorum ama çok anlayarak da götüremezsiniz doğrusu, aslında yazılma tekniğine inat, yavaş okumak gereklidir anlayabilmek adına.
  ara ara geriye dönüp en azından sayfanın başından tekrar almak gerekebilir. belki zorlar ama kitaptan alacağınız keyfi kesinlikle arttırır.