1. günümüzde kullanılan deniz kayağı, inuitler’in kullandığı kayaklar model alınarak geliştirilmiştir genellikle gezi, av, ekspedisyon amacı ile kullanılır. Özellikle kanodan en büyük farkı kayaklar kapalı güverteli olmalarıdır, sahip oldukları kokpit ve bagaj sudan korunur. Alabora olması durumunda kullanıcı Eskimo roll ismi verilen manevra ile kokpiti terk etmeden kayağı yüzeye kolaylıkla çıkarabilir. Açık denizler, göller ve nehirlerde rahatlıkla kullanılabilir, piyasada genellikle fiberglas, polietilen, karbon alaşımlı veya ahşap modelleri mevcuttur.
  türkiye’de çok fazla bilinmeyen bir spor ancak gelişimine ilk elden tanıklık etmek elimizde. Aşağıda deniz kayağı ile ilgili bildiğim işletme ve derneklerin linkleri ve kısa bilgileri var hiç birisi ile herhangi bir bağım yoktur. Bende bir süre bu sporla ilgilenmeye çalıştım ancak iş değişikliği nedeni ile istanbul’dan ayrılınca uzak kaldım, ilk fırsatta tekrar girişimlerde bulunacağım.
  Boğaziçi deniz kayakçıları spor kulübü derneği (bodeka)- sanırım en eski deniz kayağı topluğumuz bu dernektir. Belirli aralıklarla eğitim ve gezi etkinlikleri düzenlemekteler. Facebook grubu ve web sayfalarından takip edebilirsiniz. Nisan ayı içersinde İzmir’de gezi etkinlikleri var. Türkiye’de deniz kayağı yapmak isterseniz yolunuz bu ekipten kesin geçecek demek.
  Kanoist- bodeka’dan erol akkan’ın kendi kano okulu sanırım, eğitim takvimi bodeka’ya göre daha yoğun gözüküyor.
  Dragoman-türkiye –kaş bölgesinde faaliyet gösteren bir turizm şirketi. Temel eğitim ve kayak turları düzenliyorlar.
  Yelkenkayak- ahşap deniz kayaklarını bulabileceğiniz bir site. Yurt dışında bu tür deniz kayaklarına stitch and glue kayak deniliyor. İsterseniz buradan kit halinde satın alıp kendi deniz kayağınızı yapabilirsiniz ya da her şeyiyle hazır bir şekilde inşa edip size yolluyorlar ancak ikinci seçenek biraz pahalı. Biraz yetenekli birisi için güzel bir proje olabilir. Bu sitede bodeka’ ekibinden Mehmet yapıcı’ya ait.
  Hamiş:hatalı ya da eksik yazdığım bir bilgi varsa mesaj yoluyla bildirdiğiniz taktirde düzeltebilirim.