• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar jack london
deniz kurdu - jack london
jack london'ın roman kişileri, insan ile doğa arasında bir zamanlarki birlikteliği arar, onun izlerini bulur, içlerindeki doğaya çarpar, onu yüzeye çıkartabildikleri ölçüde vahşileşir, insanlıklarından uzaklaşırlar. bir yanda doğal yanları, vahşilik çağırır onları, bir yanda da insan yanlan. bu kez doğa denizdir; insan yanını çoktan yok edip doğanın (denizin) bir parçasına dönmüş olduğunu sanan kişi de kaptan larsen. london bize; -beyaz balindnın kaptan ahab'ı gibi denizin beyaz "ruhuyla' birlikte sulara karışmayacaksak - doğayla birlikte olmanın insan yanımızı yok etme şartına dayanmaması gerektiğini hatırlatıyor. deniz kurdu: doğaya insan kalarak direnmek.
(arka kapak)
 1. materyalizm ve idealizmin yaman çatışması! bir tarafta hayranlığımı gizleyemediğim kurt larsen; diğer tarafta hayatı kendi küçük dünyasından ibaret sanan, genç ama iyi kalpli humphrey van weyden.

  bir deniz kazası sonucu kaptan kurt larser'nin gemisinde çalışmaya mecbur kalan humphrey'in larsen'in materyelizmi karşısında yaşadığı içsel çatışmayı ve gelişimi anlatan, beyaz diş ve vahşetin çağrısını * ayrı tutarsak okuduğum en iyi london kitabı diyebilirim.

  kurt larsen amansız sorularıyla, hayatın kutsallığını(!) ve bu kadar değerli(!) oluşunu ister istemez okuyucuya da humpy ile birlikte sorgulatmaktadır. hele ki daha önce hiç etraflıca düşünmediyseniz, humpy gibi kendiniz birden kurdun gemisinde bulabilirsiniz.

  spoiler'ı okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınızdır. kitapla ilgili öyle aman aman tadını kaçıracak bir şey değil. ha bana güvenip okuduktan sonra ''yok benim tadım kaçtı'', ''aman efendim adı üzerinde spoiler'' diyenler için küfretme haklarını saklı tutuyorum. *


  !---- spoiler ----!

  belki de, beni şaşırtan şey, onun düşüncesindeki yalınlıktı. bütün ayrıntılarından soyutlayarak öyle bir kesin havayla sorduğu bir soruyla, doğrudan sorunun özüne iniyordu ki, kendimi, altımda basacak bir zemin olmaksızın derin sularda mücadele ederken buluyordum. yaşamın değeri? bu soruya bir anda nasıl cevap verebilirdim? yaşamın kutsallığını en başından kabul etmiştim ben. onun gerçekten değerli olduğu benim asla sorgula-madığım bilinen bir hakikat'. ama o, bu hakikate meydan okuduğunda konuşacak bir şey bulamıyordum.

  !---- spoiler ----!

  düzeltme: yazım yanlışı.
 2. jack london'ın en sevdiğim kitabı. bunun en büyük nedeni denizde geçiyor olması. denizde geçen bir kitap aşırı kötü olmadığı müddetçe bayılıyorum.
  karakterlerin değişimi, olayların ilerleyişi ve muhteşem sonu ile güzel bir kitaptır.