1. şu üniversitede en öne oturup her şeyi not alıp, hocaya her türlü soruyu soran öğrenci tipidir. asla notlarını paylaşmaz. yakın arkadaşın dahi olsa hep bir bahanesi vardır. tamam bende hiç derse gelmeyene ver demiyorum ama arada ders kaçırana da yardımcı olmak bu kadar zor mu? bu nasıl bir bencillik.
  bölümümde de bu tipte biri var hem notlarını vermiyor, hem kendisi derslerde yeterli başarıyı gösteremiyor. bari biz faydalanalım arkadaşım.

  edit: zaten arada ders kaçıranlar notlarını tamamlamak için istediğinde bile vermeyenlerden bahsettim.
 2. evine ateşler salınası, yuvası yıkılası öğrenci tipidir.
 3. o arkadaş her derse girer, notunu tutar. peki o bunları yaparken sen ne yaparsin? gezip tozarsin. sınav zamanı geldiğinde de paylaş notları dersin. bedavadan emeğine konacaksin öyle mi? bir küfür ederim çok üzülürsünüz.
 4. bu insana kızabilmek için önce kendimize ben ne yaptım diye sormalıyız.
 5. sonuna kadar haklı öğrencidir.
 6. çan eğrisi varsa sonuna kadar haklı olan öğrenci. eleme yapar. kendine grup kurmuş(*:benim gibi) veya tek tabanca takılan türleri gözlemlenebilir. bazı türler önemsiz notları verir ve yardımcı olmaya çalışan arkadaş izlenimi vererek zor zamanlar için yatırım yapar. vize dönemlerinde sergilediği rahat davranışlar ile adeta akıntıya karşı yüzer. bazılarının ortamda kamufle olmak amacıyla "sınav çok kötü geçti. ", "boş kağıt verdim." ve ''keşke çalışsaydım" türevi cümleler kurduğu gözlenmiştir. bütünleme sınavlarına izleme amaçlı katılabilir.
 7. iyi arkadaşlık kurulması gereken insanlardır
  sen bir dönem boyunca oturur sağındaki esmeri kesersin, gezersin yatarsın not tutmazsın fakat o üniversite bitince esmeri sen deği en öndeki nurican alır. sende babayı alırsın.
 8. geri zekalıdır.
  neden mi, çünkü herkes bilir ki ders notlarının sadece vicdan rahatlatmak için fotokopisi çekilir ve o notlar asla çalışılmaz. ver gitsin arkadaş kazan, nasılsa çalışmayacak kimse.
 9. bizim zamanımızda satan vardı notları, evet bildiğin para karşılığı, kimse bahsetmemiş, demek ki ilerleme var
  mesut
 10. kısa bir süre ben de bu gruptandım.

  genelde aylak bir öğrenci oldum. lisede de üniversitede de böyleydi. hala böyle...

  o dönemlerde ben milletten not isterdim kimisi verir kimisi vermezdi hepsinin canı sağ olsun. birilerinden not alsam da nottan bir şey anlamadığım için sınav sonuçları gene kötü geliyordu. baktım burslu girdiğim bölümde millet bana aptal muamelesi yapıyor, paşa paşa her derse girdim, not tuttum. eve gidince notları temize çekip ödev falan yaptım. öncesinde neredeyse bursum kesilecekken o dönem 3.50 ortalama yaptım.

  sonra millet geldi, not istemeye başladı. bakıyorum ben derse çıkarken kantinde takılıp goy goy yapan, sabah akşam okey atan bebeler gelip not istiyor. niye vereyim? ben sabah 6'da kalkıp derse giderken kimseden bir hayır görmedim?

  he arkadaş hasta olur okula gelemezdi falan, öyle durumlarda not vermeyi bırak çocuğun evine gider anlatırdım konuyu. ikisi ayrı şeyler.

  kısaca emeğine saygısı olan öğrencidir.