• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
dersimiz cinayet - agatha christie
mösyö renaud kendi kurduğu cinayet senaryosunun kurbanı olur.bu işi çözmek de yine dedektif poirot'ya düşer. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. agatha christie'nin ücüncü romani ve hercule poirot'un ikinci macerasi.

  Hercule Poirot'ya acil bir telegram gelir. M. Renaud, Fransa'da oturan zengin bir isadami, bildigi bir sir yüzünden hayatinin tehlikede oldugunu yazar ve Hercule Poirot'dan derhal gelmesini ister. yanina hastings'i de alip fransa'ya derhal giden poirot geç kalmistir. M. Renaud mektubundan bir gün sonra öldürülmüstür.

  !---- spoiler ----!

  Agatha Christie'nin ücüncü romani oldugundan bazi amatörlükler var ve biraz saçma gelen durumlar var.
  mesela ikinci bir ceset bulunuyor. kalbine biçak saplanmis. doktor gelip analizini yapiyor ve bicagin ölümden sonra saplandigini fark edemiyor. hercule poirot olmasa ohoooo.
  cok basit bir sey hem de, her polisiye romani okuru az kan varsa bicagin kalp durduktan sonra saplandigini bilir. doktor beye bir kaç polisiye roman tavsiye etmek gerek :/

  hastings'in ne kadar saçma bir insan oldugu bu romanda iyice netlesiyor. roman gizemli bir kadin ile tanismasiyla basliyor. kizi yeterince "hanim hanim" bulmuyor ama bu 'asilik' ilgisini çekiyor. Asilik dedigimiz de biraz sakaci olmasi. kiz adini söylemiyor, sindirella diye geçistiriyor. cinayetin oldugu yerde kiz tekrar karsisina çikinca hastings saftirigi olay yerini gezdiriyor. kanitlarin oldugu odada kizi yanliz birakiyor. kiz cinayeti itiraf edince (yalan söylüyor aslinda ama daha bilmiyoruz bunu), seni korurum sindirella'm, herkesin basina gelir gibi laflar ediyor. kitabin sonunda melek kizimiz masum cikiyor ve iki kahraman muradlarina eriyor ama hastings tüm kitap boyunca ömrümüzü yiyiyor,

  agatha christie'nin sadece ücüncü romani olmasindan mütevellit herhalde bayagi bir aksiyon var.
  eski sevgilisinin santajindan kurtulmak isteyen Paul Renaud kendi ölümünü planlar, planlarini duyan eski sevgilisinin kizi marthe (ayni zamandan oglunun sevgilisi), oglana paralar kalsin diye plan sirasinda Paul renaud'yu öldürür. olay yerine alakasiz sekilde Paul renaud'un oglu jack ve ex sevgilisi Bella gelir. jack bella'yi orda görünce, katil sanir, korumaya calisir. bella jack'i orda görünce katil sanir, korumaya calisir. bella'nin kardesi sindirella, bella'yi katil sanir, o'nu korumaya calisir. sindirella'yi hastings katil sanir, korumaya calisir. olaylar olaylar. biraz karisik anlattim galiba, alin size kücük bir graf.
  yine klasik olarak, yillar önce okudugum bu kitabi tekrar okuyunca malesef katili bulamadim :( bulamadim ne demek, aklimin ucundan bile geçmedi.

  iyi ama acemi bir agatha christie romanidir. nereden nereye geldigini görmek için yararli olabilir.
  !---- spoiler ----!
 2. oldukça güzel bir hercule poirot romanı. poirot, renauld adında bir adamdan bir mektup alır. bir ölüm kalım meselesi için fransa'ya çağrılmıştır. ancak gittiğinde adamın öldürüldüğünü öğrenirler. poirot ve hastings bu olayı incelemeye başlar. yanlarında da rakip olarak surete'den giraud adında bir dedektif vardır. hastings'in trende tanıştığı kül kedisi lakaplı kız da işin içindedir. sonradan bir ceset daha bulunur. iki olay birbiri ile ilişkilidir ama acaba katil kimdir? poirot üstün zekası ile bu olayı çözebilecek midir? hastings'in hayat arkadaşı ile tanıştığı bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.