1. ne zaman derste ses kaydı alanları görsem içten içe dalga geçerdim. insanın kendi beynine hakaret etmesi gibi bir şeydi bence. ancak kınadığın şey başına gelmeden ölmezmişsin sözü cidden doğruymuş. 09.30'tan 18.00'a kadar aralıksız ders alınca bazı derslere insan beynini de yanında getiremiyormuş meğer.
    söylenilen hiçbir şeyi kaçırmıyor olmak, ders çalışırken kendini tamamen güvende hissetmek gibi faydaları var ancak insanı her anlamda pasifleştirdiği de bir gerçek. ister istemez derste anlatılanların dışında bir şey düşünemiyor oluyorsunuz, yazdıklarınız neredeyse tamamen aynı cümleler olmaya başlıyor. özellikle sosyal bilimler öğrencileri için bu korkunç bir şey.
  2. hocanın izni olmadan yapılması durumunda suç teşkil eder. ancak bunu aşabikdiyseniz size ciddi avantajlar sağlar. ne dediği hakkında en küçük bir fikriniz bile olmayan bir adamın ağzından çıkan sözleri kullanarak not tutmaktan kesinlikle daha kolay ve etkilidir. daha sonra bu kayıttan yararlanarak kaliteli bir not çıkarabilirsiniz mesela.