1. gerçek adı derviş zaimağaoğlu olan 1964 kıbrıs doğumlu yazar, yönetmen ve senarist.

  filmografisi şöyledir:

  1996 - tabutta rövaşata (yönetmen)
  2000 - filler ve çimen (yönetmen, senarist, yapımcı)
  2006 - cenneti beklerken (yönetmen, senarist ve yapımcı)
  2010 - gölgeler ve suretler (yönetmen, senarist ve yapımcı)

  ayrıca derviş zaim'in edebi yönü de vardır. ilk ve benim bildiğim kadarıyla tek kitabı olan ares harikalar diyarında, yönetmen olmak için çabalayan her insanın okumasını istediğim bir roman. zaim'in bir sinema-televizyon bölümü öğrencisinin çekmek istediği filmi ve senaryoyu anlattığı romanın işleyişi biraz ağır olsa da, genel olarak oldukça doyurucudur. uzun bir süre boyunca ağzıma pelesenk olan "demeter moru"nu da ilk kez bu kitapla birlikte öğrenmiştim. roman 1992 yunus nadi roman ödülü'nü almıştır. şöyle bir şeydir.

  filmografisini bilinçli olarak bilindik ve az da olsa popüler olmuş filmlerinden oluşturdum yukarıda. kıbrıs'taki insanların sorunlarını işlemek için bir üçlemeye başladığını söylemişti zaim. bu üçlemenin ilk filmi olarak cenneti beklerken'i, ikinci filmi olarak da nokta'yı (2007) çekti. son film yok ortada henüz ya da ben bilmiyorum.

  tabutta röveşata'yı çekmek için çok zorlandığını söylediğini de hatırlıyorum. borç harçla alabildiği kamera, (bkz: ahmet uğurlu) 'ya hiçbir ödeme yapamaması, (bkz: tuncel kurtiz) 'i rolü için çok zor ikna etmesi (ve ona da para verememesi) aklımda kalanlar. ares harikalar diyarı biraz da tabutta röveşata'nın hikayesini anlatır aslında. daha fazla spoiler vermeyeyim, ilgilenenler okusun kitabı da.

  zeki demirkubuz ile anlatım açısından çok ortak yönü vardır derviş zaim'in. benim görebildiğim tek fark ise, kendisinin filmlerinde hikayenin bir yerde sıkıştığında ufak çaplı patlamalarla hareketlenmesidir. demirkubuz'da bu hemen hemen hiç yoktur, size anlatmak istediklerini durağan temposunda anlatmaya, göstermeye çalışır o daha çok.

  edit 1: cipres limon'un uyarısını dikkate almam gerek. kıbrıs'taki insanların sorunlarını anlattığı üçlemenin 2. filminin nokta olduğunu söylemiş ve orada bırakmıştım. kendisi serinin bütün filmlerini yazmış. aynen yapıştırıyorum buraya.

  "1. cenneti beklerken (minyatür sanatı)
  2. nokta (hat sanatı)
  3. gölgeler ve suretler (gölge oyunu)"

  edit son: uyarıları için cipres limon'a teşekkür ederim.