• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar mai jia
deşifre deha - mai jia
akıl her şeyi yaratacak kadar mucizevi, her şeyi yıkacak kadar da tehlikelidir .

saat sabahın beşi, tarih 11 haziran 1956. dünyanın en önemli matematik dehalarının yetiştiği n üniversitesi'nin unutulmaz isimleri arasına girmiş, on yıl boyunca matematik bölümünün yıldızı olan ve yapay zekânın (bilgisayarın) gelecekteki mucidi olarak görülen jinzhen, geri dönemediği gizemli bir yolculuğa çıkar...

sevgili jinzhen,

şifreler çok hassastırlar, onlara dokunan insanları sımsıkı sararlar… bir hapishane mahkûmiyetidir; öyle ki, seni karanlık kuyuya atıp orada unutmalarını tercih edersin. bana kulak ver ve geri dönme şansın varsa bunu hemen kullan. en küçük bir şans bile verilse kabul et. şayet geri dönmen imkânsızsa şu nasihatimi unutma: istediğin şifre üzerine yoğunlaş, ama asla ve asla mor üzerinde çalışma!

"mai jia, deşifre! romanıyla birçok yazarın iyi bir roman ortaya koyabilmek için takılıp kaldığı engellerin üstesinden emin ve sağlam adımlarla gelmiş. arkasında bıraktığı ayak izleri bizleri gizli, edebi bir hazineye götürüyor."

-won kar-wai, the grandmaster'ın yönetmeni

"deşifre!'nin mükemmel bir roman olduğunu söylerken, onun olağanüstü edebi niteliğinden ve tek bir oturuşta okunan sürükleyici gerçekliğinden bahsediyorum."
-alai-

"kaderin mantıksızlığı, dehanın parlak ve kırılganlığı insanları geri dönülemez şekilde insanları bu romanda birbirlerine bağlıyor. mai jia'nın bu tuhaf ve gizemli romanı uzun süre akıllardan çıkmayacak bir insan hikâyesine bizi sürüklüyor."
-beijing evening news-
(tanıtım bülteninden)
  1. kitapta sevdiğim bazı filmlerin izlerini buldum: can dostum (good will hunting), akıl oyunları ve enigma. yazarın alışkın olmadığım bir üslubu vardı. bize müthiş bir dehanın yaşam öyküsünü çok sade ve anlaşılır bir dilde aktardığını söyleyebilirim. sonuçta okumaya değer bir kitap çıkmış. tavsiye ederim.