• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.75)
deux jours, une nuit - jean-pierre dardenne, luc dardenne
sandra (marion cotillard) küçük bir güneş paneli fabrikasında çalışan genç bir eş ve annedir. depresyon yüzünden izne çıkmak zorunda kaldığında, iş arkadaşları biraz daha uzun çalışarak, sandra'nın iş yükünü halledebildiklerini görürler. iş patronu ise eğer sandra'yı işten çıkarmayı kabul ederlerse, tüm çalışanlara 1000 euro prim verileceğini açıklar. sandra işe döndüğünde fark eder ki kaderi 16 iş arkadaşının kararına bağlıdır, ancak çoğu iş arkadaşının da bu paraya kendi aileleri için ihtiyacı vardır. gizli oylama öncesi, sandra'nın arkadaşlarını prim teklifini reddetmeye ikna etmesi için yalnızca bir hafta sonu kadar zamanı vardır.
  1. iki gün, bir gece (fransızca: deux jours, une nuit) dardenne kardeşler tarafından yazılan ve yönetilen, başrollerinde marion cotillard ve fabrizio rongione'nin yer aldığı 2014 yapımı belçika filmidir. film 2014 cannes film festivali'nin ana yarışma kategorisinde altın palmiye için yarışmıştır. aynı yıl sydney film festivali'nde sydney film ödülünü kazanmış, 2014 münih film festivali'nde ise arri/osram ödülüne aday gösterilmiştir.
  2. dardenne kardeşler'i takip edenler mutlaka izlemeli bu filmi.
    kapitalizm vs dayanışma mücadelesi.
  3. seyir süresince insana sandra gibi hissettiren onunla birlikte skor saydıran, iş hayatının berbatlığı hasbiyle herkesin hayatından birşey bulabileceği ağlaklığa sapmadan dik duran bir kapitalizm eleştirisi yapan film.