1. tanım olarak devletlerin aykırı sesleri bastırmak, belli başlı maksatlarına ulaşmak, halka korku vererek sindirmek için başvurduğu şiddet dolu eylemlerdir. genelde aydınlatılmasına izin verilmez. aydınlatmaya çalışan insanlar yok edilerek varlığını devam ettirir. türkiye'den bu başlığa uygun örnekler vermek gerekirse;
  -madımak olayı
  -maraş katliamı
  -1 mayıs 77
  -gezi olayları
  -kanlı pazar
  - 92 newroz(nevruz)cizre olayları
  -faili meçhul cinayetler
  -uludere katliamı
  olarak sıralanabilir.

  kişisel görüşüm terör diyince akla sadece dağ,pkk,tikko,cephe vs. vs. gelmemelidir. terörün en vahşisi bir nefes kadar dibimizdedir.

  not : iş bu başlığı #25354 nolu içeriğimde boş bkz vermemek adına açtım.
 2. devlette söz ve makam sahibi olmuş birkaç basiretsizin eylemleridir. düğmeye basılmış ve olan olmuştur. geriye de mazlum yakınlarının acısı ve kirlenen bir devlet imajı kalmıştır.

  yaşanan acıların faturasını devlete çıkarmak doğru değil. haklı olarak darbeden nasıl kenan evren sorumlu tutuluyorsa diğer birtakım üzücü olaylardan da sorumluları sorumlu tutulmalıdır.

  devletin başındakilerin yanlış işler yapması devleti kirletemez. devleti yönetenler geçici, devlet kalıcıdır. ve devlet terör saçma amacı güden bir kurum değildir. devlet adına yanlış işler yapan hainlerle devleti birbirine karıştırmayalım.
 3. devlet teröründen o kadar zıt kutuplar şikayetçidir ki şaşar kalırsınız muhafazakarlar, kürt milliyetcileri ,ülkücüler, sosyalistler herkes ama herkes şikayetçidir. insan soruyor yahu bu devlet kuduz köpek mi ki önüne gelene saldırsın.

  devletin kurumlarını farklı zamanlarda ele geçiren farklı gruplar bu suçları işlemiş olamaz mı? beyler terör bir stratejidir bir amacı vardır pkk terörü ayrılıkçıdır mesela isis şeriatçı bir devlet kurmak ister.

  devlet terörü dediğiniz olay da aslında yoktur farklı zamanlarda farklı gruplar bu olayın failleridir. örneğin gezi parkının sorumlusu tayyip iktidarıdır fakat faili meçhullerin yahut deniz geçmişlerin sorumlusu olamaz.tamamen farklı görüşlere sahip iki farklı grup tarafından işlenenleri tek bir 'devlet' düşmanı ile toplayamazsınız.

  devlet doğası gereği egemendir ve egemenin yapabilecekleri sınırsızdır.bu durumu engellemek için zaten kuvvetler ayrılığı prensibi ortaya atılmıştır.bizim gibi demokratikleşmeye çalışan her ülkede böyle olaylar olur ki sürekli baskı altında, savaş tehdidi altında yaşayan, 5 senede bir ekonomik kriz yaşayan, halkı yarı cahil bir toplumda bu kadar az vukuatın olması atatürk'ün oluşturduğu kurumların ne kadar dirençli olduğunu, ideolojisinin ne kadar etkilli olduğunu gösterir.

  demokrasiye geçmeye çalışan arap toplumlarına baktığımızda bunların bin mislini görürüz bizzat ingiltere tarafından kurulan kurumlar halk tarafından benimsenmediği için bugün hala arap toplulukları diktatörlükler altında ezilmektedirler.
 4. kod adı olmayan kişilerin alni ak, baslari dik bir sekilde gerceklestirdigidir.
 5. devleti devlet yapan şiddet tekelini elinde bulundurmasıdır. dolayısıyla bir devleti şiddet kullandığı zaman terör örgütü olmakla suçlaya-maz-sınız.
 6. hükumet hatasını askerlerle örtmeye çalışırken oluşan durum.
  ramel