• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
dheepan - jacques audiard
sri lankalı tamil savaşçının öyküsünü perdeye taşıyan filmin yönetmen koltuğunda jacques audiard oturuyor. işi gücü bir kenara bırakıp paris'in hamiliğini üstlenen ve adalet dağıtıcılığına soyunan ilginç bir karaktere ev sahipliği yapan filmin başrollerini ise vincent rottiers ve marc zinga paylaşıyor. sri lanka’da sona eren iç savaştan kaçabilmek için dheepan, bir kadın ve bir kız çocuğuyla bir aileymiş gibi davranarak mülteci olarak fransa’ya gider. paris dışında bir toplu konuta yerleştirilen üçlü, bir yandan göçmen olarak kültür çatışmasını aşmaya çalışırken bir yandan da gündelik şiddetle ve ailevi”meselelerle uğraşmak zorunda kalacaktır. aşkı, sevgiyi, savaşmayı ama en çok da aile olabilmeyi bize baştan öğreten, son dakikasına kadar nefesinizi tutarak izleyeceğiniz yılın altın palmiye ödüllü filmi.
 1. sinemanın en prestijli ödülü palme d'or'un 2015 mümessili.
  film, göçten sonra 'insan' gibi yaşama arzusuyla yanıp tutuşan insanları anlatıyor. fakat fikrimce haneke ve dardenne kardeşlerden sonra mülteci konusu farklı ve sonlara doğru gereksiz bir şekilde ele alınmış.

  !---- spoiler ----!

  flashbackleri şimdiki zamanda izlerken, dheepan'ın tekrar şiddet ortamına sürüklendiği sahnelerde suistimal edilmiş kurguyla beraber aksiyon sahneleri izleriz. ve günü kurtaran dheepan fransız rüyasının yaşandığı arka bahçelerinde fransız komşularıyla beraber güzel bir güne uyanır..(!)

  !---- spoiler ----!
  sde