1. sağ tık canavarı şeytan öldürme oyunu.
 2. blizzard'ın 2000 yılında piyasaya çıkardığı henüz yerini tutabilecek kadar iyisinin çıkarılamadığı rpg oyunudur. 1996'da çıkan ilk oyuna göre geliştirilmiş ve çoğaltılmış karakterler, grafikler ve hikayenin geçtiği dünya ile oyuncuya tadından yenmez bir oynama keyfi bırakır.

  hikaye, ilk oyunda iblis diablo'yu öldürüp ruhtaşına hapseden savaşçının, taşı hiç kimseye ya da hiç bir yere saklamaya güvenemeyip kendi bedeninde saklamasıyla başlıyor. zaman içerisinde diablo'nun ruhu yavaş yavaş savaşçının bedenini ele geçiriyor ve savaşçının diablo'nun kardeşleri baal ve mephisto'yu serbest bıraktırmasıyla devam ediyor. bunların devamı olarak cehennemle cennet arasında süregelen çarpışmaların dünya'ya sıçramasına sebep oluyor. tabii ki biz de dünyayı kurtaracak olan kişiyiz.

  oyunda gereken en önemli özellik envanterinizi (inventory) son derece ekonomik ve efektif kullanılabilmesidir. diablo 3'te son derece geniş olan inventory, bu oyunda çok kısıtlı ve mana-healing-town portal-identity scroll'larınızı da burada saklıyorsunuz. ilerleyen bölümlerde çok ihtiyacınız olan heal-mana iksirleri o kadar fazla yer tutuyor ki sağda solda bulduğunuz kaliteli eşyalara yer kalmıyor. haydii gelsin town portal, git kasabaya sat eşyaları geri gel tekrar topla gibi biraz hamallık/amelelik yaptırtabiliyor.
  karakteriniz öldüğünde kasabada tüm silah ve zırhlarınızdan yoksun olarak başlıyorsunuz. ölü bedeninizin bulunduğu yere gidip tüm eşyalarınızı ve paranızı tekrar toplamanız gerekiyor. karakter son nefesini vermek üzereyken becerebiliyorsanız bir town portal açarsanız, yeniden dirildiğinde portaldan geçerek hemen eski eşyalarınıza ulaşabilirsiniz. (amelelik yapa yapa yeni kolaylıklar/ taktikler geliştiren türk insanı.. ölürsem kabrime gelme istemem)

  oyunda seçebileceğimiz 5 karakter mevcut. daha sonra çıkan genişleme paketinde 2 yeni karakter daha eklendi. karakterleri kısaca tanıyalım:

  paladin: zırhlı kutsal şövalye olan paladin'in güçleri genellikle kendini tedavi etme ve vuruşlarında iskelet/zombi vs gibi yaratıkların yok edilmesini kolaylaştırmak üzere. etrafı darma duman edecek bir büyüsü yok ne yazık ki. biraz hantal bir dövüş yapısı var ve bu hantallık etrafını saran iblisler çoğaldıkça ortamdan topuklamayı zorlaştırıyor, savunması giydiği ve geliştrilebilen zırhlar nedeniyle biraz daha güçlü gibi. dengeli yapılmaya çalışılmış ama yetersiz kalıyor.

  barbarian: oynaması en zor karakterlerden biri. savunması yok denecek kadar az buna karşılık saldırı gücü yüksek ama bu başınıza büyük dert olabiliyor. büyüsü neredeyse yok, sadece kendi kendini galeyana getiren savaş çığlıkları ve sert vuruşları var(tutmayın küçük enişteyi ....). yine etrafı darma duman edecek bir özellik yok. güçlü bir karakter ama bu güç ilerleyen bölümlerde yetersiz kalıyor.

  necromancer: vuruşları ve savunması vasat olan ancak dirilttiği zombi hayvanlar ve iskeletlerle daha çok iblis yok edebildiğiniz karakter. yanınızda dirilttiğiniz elemanlarla pek bir şey yapmanıza gerek yok, onlar sağa sola saldırırken siz kendinizi koruyup etrafta dolaşabilirsiniz ve çevredeki işe yarar eşyaları toparlayabilirsiniz. tabii o kalabalık esnasında size saldıranları yok edebilecek kadar gücünüz var. genelde büyü gücü her seferinde daha güçlü yaratıkları diriltmek ya da size saldıranları manüple edip tarafınıza çekmek üzerine.

  amazon: hızlı ve çevik bir karakter. ok ve yay kullanımı ya da fırlatılabilen silahlar (bıçak vs gibi) iyi kullanabilen amazon'un aşırı fazla büyü gücü yok. genelde hız ve çeviklik üzerine güçleri var ve bunu etrafındaki düşmanlardan uzak durabilmek için kullanabiliyorsunuz. oynaması keyifli bir karakter. okların güçlendirilmesi , şimşekli alevli vs hale getirilmesi gibi kullanışlı büyüleri de var.

  sorceress: adından da anlaşılacağı gibi büyü uzmanı karakterimiz. şimşekler, ateşler , buzlar gibi bir fantastik dünya büyücüsinde bulunacak bilimum şeyler mevcut. savunması ve saldırısı yerlerde sürünen karakterimizin en önemli kısmı mana kapasitesinin yüksek tutulması. mana ile hayatta kalıp savaşabiliyorsunuz. eğer mana'nız bittiyse sürekli etrafta çığlık çığlığa koşuşturan ilkokul çocuğu gibi kalabiliyorsunuz.
  not: diablo 2'yi sadece bu karakterle bitirebildim. diğerleriyle de sonuna kadar geldim ancak hepsinde diablo bir temiz dayak attı (adamın eli çok ağır). sorceress'ın en işe yarar büyüsü olan fire mastery ile adım attığınız her yerde peşinizden ateşler saçıyorsunuz (allah başına ateşler yağdırsının diablo versiyonu), peşinizden koşturan salak diablo da bu ateşlerin içinde yürüdüğü için bir zaman sonra ölüyor. (yine kolaycılık, yine adam sendecilik, yine bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık)

  daha sonra çıkan lord of destruction genişleme paketinde druid ve assasin olarak 2 karakter daha eklendi. druid de yanında sürekli kurtlar, kuşlar vs çağırıyor savaşması için. yine kendine pek iş düşmüyor. assasin de kansız gibi arkadan saldırı yapan bir karakter. oynanış şekli biraz amazon'u andırıyor.

  diablo 2, kendisinden 12 yıl sonra piyasaya çıkan diablo 3'ten çok çok daha zor bir oyun. özellikle healing ve mana işleri en büyük sorununuz. zaten çok fazla yer dolaşmanız gerekiyor. diablo 1'de yok ettiğiniz tüm iblisler bir daha karşınıza çıkmıyordu. 2'de işi yokuşa sürmek için bir bölümü geçtiğinizde eğer bir şekilde geri dönerseniz aynı iblislerin yine oralarda dolandığını görmek çok can sıkıcı olabiliyor.
  özetle; yeterince sabırlıysanız izometrik görünümlü karanlık ortamda geçen bu oyunu oynamaktan keyif alabilirsiniz. aradan geçen 15-16 seneye rağmen halen fanları mevcut ve devam ediyorlar.
 3. çok özlediğim efsane oyun. maalesef windows 10'da çalıştıramıyorum.
 4. deckard cain adlı abimizin akıl hocalığıyla , dünyanın altını üstüne getirdiğimiz oyun.