• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar alfred kubin
diğer taraf - alfred kubin
diğer taraf kubin`in ilk ve tek edebi eseridir. tıpkı peake`in gormenghast`ı gibi sonunda kabusa dönüşen bir rüya ülkesi, asya`nın ücra köşelerinde yaratılmış esrarengiz bir şehir olan pearl`de, daha doğrusu bilinçaltının derinliklerine yapılan yolculuğu anlatır. 1908 yılında yazılıp meyrink ile kafka arasında yer alan diğer taraf gerçeküstücü sanatçı ve yazarlar tarafından büyük bir hayranlıkla karşılanmıştır. lynonel feininger kubin`e yazdığı mektupta; "pearl`de fazlasıyla yaşadığımı düşünüyorum. onu benim için kaleme alıp çizmiş olmalısın." derken, franz mark onu 19. yüzyıl ile bir hesaplaşma olarak adlandırmış, kandinsky ise şeytanın görünen yüzü açıklamasını yapmıştır. şeytanın diyarı ancak bu kadar çekici, ancak bu kadar dehşet yüklü olabilir
 1. alfred kubin'in karanlık ve negatif atmosferli romanı.
  yaşamı boyunca bir çok kitabın illüstrasyonlarını çizen kubin, bu kitabın bazı sahnelerini de kendi çizimleriyle tarif etmişir. kitabın ilk sayfalarında da, anlatılan olayların geçtiği, yine kubin tarafından çizilmiş bir harita mevcuttur.

  kitapta ki ana karakter bir ressamdır. karısıyla beraber çocukluk arkadaşından, yıllar sonra bir elçi aracılığıyla, rüya ülkesi adıyla, orta asyanın kapalı ve çorak coğrafyasında kurduğu bir ülkeye davet edilir. geniş duvarlarla çevrili bu ülkede, bilim ve ilerleme yasaktır. bütün binalar tarihi eser sayılabiecek eskiliktedir. bizzat başkarakterin çocukluk arkadaşı ve ülkenin efendisi, muazzam bir servete sahip olan patera tarafından, çeşitli ülkelerden seçilip, sökülüp, gemilerle uzun bir yol katettikten sonra burada birleştirilir.

  kitabın genel havası oldukça karamsar ve distopik görünmesine karşın, yine kendine has renkli bir akışı bulunur. doğaüstü ve sükut içinde bir gizemin peşinden bütün kitap boyunca koşarız. olaylar, nesneler, kişiler, sıfatlar aslında tuhaf bir alegorik yapıyla birbirine bağlıdır. kubin bunu elbette direk değil, dolaylı ve düşsel bir anlatımla bize sunar. renkler, kokular, tüm cinsel ilişki sahneleri, eski binalar, para, ses, hastalıklar, hayvanlar, devleşme, kıyamet, coğrafyanın asıl yerlileri, amerikalı, saat kulesi ve kutsal kabul edilen üstü örtülü bazı şeylerle, kendimizi romanın içinde kaybederiz.