• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
dilber'in sekiz günü - cemal şan
doğu’nun kıraç topraklarında, fakir bir köyde annesi, babası ve kardeşleriyle yaşayan dilber, çocukluk aşkı ali ile evlenme hayalleri kurmaktadır. dilber ile ali birbirlerine aşıktırlar ama ali’nin babası, oğlunu bir başka kızla evlendirmek için arkadaşına söz vermiştir. dilber bunu kabullenemez, ilk talibiyle evlenmeye karar verir. bu arada, topal bir adam ağır aksak yürüyerek köye yaklaşmaktadır.
  1. yüzünüzde aptal bir gülümseme ama içinizde büyük bir burukluk la izleyeceğiniz bir filmdir. muhteşem bir oyunculuk ile ağlarken, hıçkırırken, yemek yerken bile ruh halini olağanüstü yansıtan bir nesrin cavadzade, hiçbir saniyesinde bile olumsuz bir şey bulamayacağınız oyunculukla fırat tanış filmi izlenir kılmış... evet ilk sahnesinde sonunu anlatıyor filmin zaten ama yine de bu film izlettiriyor kendisini.

    filmin müziği sade bir bağlama sesi ama o da inanılmaz uymuş, fırat tanış'ın türküsü ve sesine de birşey diyecek adamın alnını karışlarım... ama sadece dilber için bile film ikinci kez izlenir, doğallık, güzellik, oyunculuk... hayran bıraktırıyor kendisine...

    (bkz: ay dilbere)