1. genellikle inançlı insanların yaptığı eylem. tarafsız bak be adam sen öyle diyosun da 5 milyar insan başka türlü düşünüyor be. bütün dinlere objektif bakabilsek belkide büyük sorunları aşabileceğiz. dinin ne olduğu konusunda ortak bi kanıya varmamız gerekiyor öncelikle.
  2. en basit haliyle, bir çubuğa bile bakarken hayat görüşün doğrultusunda baktığını düşünürsek din gibi düşünsel yanı kuvvetli bir olguya bakarken tarafsız olmak imkansızdır. toplumdan tamamen izole bir yaşam sürmüş olan bir insan bile tarafsız bakamaz hiçbir şeye. kendi bakış açınla bakıyorsun ve "objektiflik" senin bakış açına göre konuda yerini alıyor. bu nedenle kızmadığım önermedir. önemli olan hoşgörüye sahip olmaktır.
  3. dini konulara tarafsız bakabilmek mümkün olabilseydi, din hamiliğine soyunanları sırf bu yüzden takım tutar gibi desteklemezler, sırtlarında taşımazlardı.
  4. din zaten özü itibariyle bi zatihi kendi içinde gaibe (ölçümlenemeyen,5 duyu ile ispatlanamayan.örn:allah,melek,cennet ,cehennem) imanı gerektirir.bu şartlarda iman etmiş bir kişinin ''eğer öyle olmasaydı'' ya da ''acaba'' gibi şüphe içeren ifadeleri zaten en başından kabul etmiştir.böyle bir tartışma müslüman (islamı kabul etmiş ) kişi için ''şüphesiz inanma'' kavramına ters düşeceğinden tarafsız bakamayan insandır.
    edit:imla