1. milli eğitim bakanlığı tarafından okullarda zorunlu olarak okutulan ders.

  ülke insanına din ve ahlakı öğretmesi beklenen dersin dini öğretip öğretmediği şüpheli olsa da ahlakı öğretemediği kesindir.
 2. dinin islam, ahlakın sex olduğu ders.
 3. ilk okulda kopya çekmeye utandığım ve hep 4 aldığım, sıra arkadaşımın catur cutur kopya çekip 5 aldığı ders.
 4. din kültürü derken din=islam kafasıyla değil de, tüm popüler dinlerin içerik, tarih ve kültürel etkisi bazında, hor görme veya küçük düşürme olmadan işlendiği bir ders olsa oldukça yararlı olacak ders.
  gerçekteki halinde ise zorunlu olduğu için türk=müslüman hükmünün, başka dinden olanların ya da atayizlerin haklarının çiğnenerek sürdürülmesinden başka pek de bir işe yaramayan bir ders. zaten "ahlak" kısmı hiç yok, ahlak okulda derste öğretilir/öğretilebilir mi, o da tartışmaya açık.
  akagi
 5. adının "sünnilik ve türk örf ve adetleri" olarak değiltirilmesi gereken ders.
 6. anayasaya göre devletin temel görevlerinden birini yerine getirdiği derstir. dersin adı ve içeriği kusursuz dahi olsa devletin bireylerin manevi yönüne hitap eden bu konuya müdahil olması bir sorun olarak görülmektedir. zira bu sorun dersin içeriğinden bağımsız bir sorundur.

  dersin içeriğinin dinler tarihi, dinlerin anlatımı, toplumüstü ve toplumsal ahlak kurallarının anlatımı olması gerekli iken, öncelikle diğer dinlerin hep bozulduğunun anlatılması, sadece tutarsızlık ve yanlışlık olarak görülen yönlerinin taraflı bir bakış açısıyla anlatılması göze çarpar. buradaki bakış açısı yaşadığımız toplumun %99'unun müslüman olduğu söylenerek, müslümanlara başka dinlerin anlatılmasının doğru ve gerekli olmadığı gerekçesiyle meşrulaştırılır.

  ikinci olarak islam dini içersinde bir mezhep seçilerek bu mezhep bakış açısıyla din ve ahlak kuralları anlatılmaktadır. burada da devletin diğer mezheplere bakış açısı önemlidir, osmanlı döneminden bu yana devletin yönetimine hakim bir sünni anlayış varken diyanet işleri başkanlığı alevilik hakkında sapkın mezhep tanımları yaparken bu ders ile tarafsız bir bakışla sayfalarca aleviliğin anlatılmasını beklemek de saflık olacaktır.

  aihm kararlarıyla zaman zaman içeriği dolayısıyla mahkum olduğumuz ve tazminat ödediğimiz bir derstir aynı zamanda...
 7. sınavında uhud savaşının krokisini çizdiren bir hocamın dersidir.
 8. adının mitoloji kültürü olarak değiştirilmesi gereken ders
 9. kopya çekilmezse 3 bile düşürülebilir.
  sınavlarında 7 grup bile yapan hocalar görülmüştür.
  ramel