• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
din ve bilim - bertrand russell
dünyanın pek çok bölgesinde din ve bilim savaşı geçmiş yüzyıllardaki gibi açıktan açığa sürmüyor mu? pek çok insan, pek çok yönetici engizisyon ve karanlık çağın dehlizlerinde iz sürmeye devam etmiyor mu? insanlar özgürlükleri ve mutlulukları konusunda hala büyük bir tedirginlik duymuyorlar mı?

20. yüzyıla damgasını vurmuş bir düşünür (aynı zamanda eylem adamı) olan bertrand russell'dan düşünce klasikleri arasına girmiş bir yapıt: "din ile bilim".

"din ile bilim"de russell, kör inançla us, duygusal değerle gerçek değer arasındaki kesin ayrımın bilincine varılmadıkça gerçek anlamda bir ilerlemenin mümkün olamayacağını gösteriyor. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. "bilim, insanoğlunun acılarını azaltmayı, insan yaşamıyla mutluluğuna hizmeti inançla sürdürüyor. bununla birlikte, kör inancın, bağnazlığın, hoşgörüsüzlüğün dünyamızın birçok yerinde bugün bile kol gezdiği bir gerçek. dünyayı yönetme tutkusu güdenlerin önderliğinde, yıkım gücü en korkunç, en acımasız türden silahlar geliştirildi. özgür düşüncenin sözcüleri, kimi ülkelerin yönetimini ellerinde tutanlarca ezildiler, susturuldular, öldürüldüler. gerçi, geri kalmış toplumlar dışında din ve bilim savaşı geçmiş yüzyıllardaki gibi açıktan açığa süren bir savaş değil artık. ama birtakım ülkelerde din adına, baskı, işkence, öldürme olanca hızıyla sürüyor. ülkeleri yönetenler, kendi politik ya da ekonomik adaletsizliklerini, tanrı'nın kendileriyle birlikte olduğunu söyleyerek savunuyor, yığınları böylece kandırmayı başarıyorlar da." (arka kapak)