1. dinini hakkıyla yaşamaya çalışan kimse. çok karıştırılan diğeri için (bkz: dinci)
  2. dinci'nin militan olmayanı.
  3. dindar, dinini tam anlamıyla herhangi bir sebepten değil içinde hissettiği inanç doğrultusunda yaşayan, uygulayan kişidir. fakat dindar olduğunu söyleyip bunun arkasında durmayan/duramayan bir kesim var ki ben onları çok cesur bulurum. çünkü inancını yürekten hissedip gerçekten bir günah işlediğinde cehennemde yanacağına, ahirette her şeyin tek tek hesabını vereceğine inanan bir kişi nasıl olurda eksiksiz olarak dinin gerekliliklerini yerine getirmeden yaşayabilir? ben inançlı olsam başımı secdeden kaldırmazdım.
  4. inandığı dinin gereklerini yerine getiren kimse. inançlı kavramından farklıdır. inançlı insan inanır, korkar, sığınır. dindar temel mesele haline getirir, aksini duşunemez, savaşır vr kendince korur.
  5. aslına bakılırsa ufak bir yanlış anlaşılma var bu konuda -görebildiğim kadarıyla- .dininin gereklerini (özellikle farzlarını) yerine getiren kimse dindar değildir. müslümandır, hristiyandır yada musevidir adı farketmez. dindar olarak adllandırılan kimse ise dinin özellikle sosyal yaşam öğütünü uygulamayı kendisine görev edinmiş kimsedir. kısaca; pazar günü kiliseye giden hristiyan, cuma günleri camiye giden müslüman fakat sosyal yaşantısındaki ufak detayları inancına göre oluşturan ve buna teşvik eden kişi dindardır. burdan doğal olarak inancına daha çok sahip çıktığı da çıkarılabilir.
  6. günümüzde şeriat ve hilafet yanlısı olan dinci. çağdaşlık yerine kafasında oluşan hilafet dünyasını savunur. konuşulmaz.