1. bence : hepimizin fark ettiği ancak görmezden geldiği , bir çeşit karşıdakinin anlamamasından faydalanma yöntemi.
  malum ramazan ayındayız ve televizyonda dini yayın yapmayan kanal sayılı durumda.
  hemen hemen bütün dini programlarda bir din adamı oturmuş soru soranların sorularını cevaplıyor , kimisi hikayeler anlatıyor , kimiside öğütler verip neyin nasıl yapılması gerektiğinden bahsediyor.

  bu arada neden bu adamlar bir yerden alıntı yaparken önden bir arapça giriş yapıp sonra türkçesini söylüyor , yada önden arapça söyleyip sonra türkçesini söylüyor.
  zaten eğer dikkat ederseniz izleyen kitle o sırada boş gözler ile karşısındakinden etkilenmiş gibi bir hal takınıyor. kitle içerisinde sen dahil kimse arapça bilmiyor zaten. ancak çok güzel bir etkileme yöntemi olarak görüyorum bunu. sonuçta alim adamsın birşeyler bildiğini kanıtla ve kitleyi kazan.
  şimdi bana çıkıp adam o sırada arapça düşünüp cümleyi hatırlıyor alışkanlık yüzünden öyle giriş yapıyor demeyin.
 2. orjinali arapça olduğundan önce arapçasının söylenmesinin normal olduğunu düşünüyorum

  örneğin ben kullanacağım zaman öncelikle "i have a dream" derim daha sonra türkçesini kullanırım ve kimse bu durumı garipsemez

  anlamadığım şey ise farklı bir dilde bir söz kullanırken orjinalinin söylenmesi normalken arapçanın söylenmesi neden garipseniyor ben bunda bi art niyet ararım!!
 3. yabancı dilde cümle duyunca etkileniliyormuş demek ki. boş gözle bakan adam hep boş gözle bakar. programa çıkmış prof adamdan kim şüphe edecek? her şeyi birbirine karıştırıyoruz bana kalırsa.

  sözler. evet. başlıcası şudur :

  şüphesiz ki alllah adaleti,iyiliği, anne babaya ve akrabaya yardımı emreder. çirkin işleri ve fenalığı yasaklar. düşünüp tutasınız diye size öğütler verir.
 4. "bi bok bilmiyorsunuz" demenin arapçasıdır. peki kim biliyor? tabi ki ben, hatmetmişim bi kere. bu kadar çok şey bilen ben yanılıyor olamam. "çocuklara halleniyorsam bile bunda mana arayın" demektir. egosal üstünlük işte, ben ustun değilsem de karşıdakini aşağıya çekerim hacı diyor. ihsan eliaçık diye bir adam var bunu yapmıyor mesela.