• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (3.07)
diriliş ertuğrul
Osmanlı Devletinin kurulmasından önceki dönemi konu alan Diriliş Ertuğrul Gazi Dizisi TRT 1 ekranlarında seyircisi ile buluşuyor. Dizide Ertuğrul Bey ile Halime Hatun (Esra Bilgiç)‘ nun destansı aşkının yanı sıra Ertuğrul Gazi ile abisi Gündoğdu arasındaki iktidar savaşı da izleyiciyi ekranları başına toplayacak. Dünyaya yüz yıllar boyunca hükmetmiş bir devletin temellerinin nasıl sağlan atıldığını konu edinecek olan dizide aynı zamanda Bey kızı olan Selcan Hatunun iktidar isteğinden dolayı meydana gelen entrikalar da konu edinilecek. Hem aşkını en iyi şekilde yaşayan hemde öz abisi ile iktidar savaşına giren Ertuğrul Gazinin en büyük sorunu ise zamanın Bizans İmparatorluğunun güçlü komutanlarından Titus ve zamanın Mason lideri Üstadı Azamı ile olan savaşıdır. Müslümanlara ve Türklere yapılan zulümden muzdarip olan koca hükümdar, dünyaya yıllarca hükmetmiş Türklerin böyle zor durumda olduğunu görmüş ve bu kötü gidişata dur demenin zamanının geldiğini anlamıştır. Hem Türk Beyleri arasındaki savaşı bitirmek hemde Türklerin tarihte hak ettiği yere gelmesini sağlamak için büyük bir devlete ihtiyaç olduğunu anlamış ve bunun için ilk adımları atmaya başlamıştır. Babası Süleyman Şah‘ tan aldığı savaş ustalığı ve yürekliliği ve annesi Hayme Anadan aldığı merhametliliği ile Türkleri tek çatı altında toplamayı hedef edinen koca hükümdar Ertuğrul Gazinin bu yoldaki en büyük destekçileri ise Turgut Alp (Cengiz Coşkun), Doğan Bey (Cavit Çetin Güner) ve Bamsı Beyrek (Nurettin Sönmez) olacaktır. Bu Alpler ayrı ayrı özellikleriyle Ertuğrul Gazinin daima gözdesi olmuşlardır. Dizide Ertuğrul Gazinin akıl hocalığını ve yol göstericiliğini ise İlyas Fakih, İbn-i Arabi ve Kurdoğlu yapacaktır. Kendileri yılların tecrübesiyle öğrendiklerini bu yağız delikanlı Ertuğrul’ a aktaracak , yılların tecrübesi ile yürekli bir delikanlının birlikte hareket etmesinin sonucunda yıllarca zulüm gören ve kendi içinde savaşan Türkler yükselme dönemine girecek ve adete bir Diriliş meydana gelecektir. Dizimizi bir dörtlükle ifade edecek olursak;

“Bu mücadelede casuslar, hainler ve şövalyeler;
Bu yolculukta entrika, tehlike ve ölüm;
Bu hikayede yoldaşlık, fedakarlık, cesaret ve yiğitlik;
Bu destanda büyüleyici bir aşk var.
www.dirilisertugrul.org
 1. senaryo açısından iyi kurgulanmış, oyunculuk ve görselliğiyle son dönemlerde izlediğim kaliteli türk yapımlarındandır.
 2. izlemekten keyif aldığım, süre dolayısı ile uzayan sahnelere bir çare bulunabilirse tadından yenmeyecek olan yapım.
 3. birkac gundur gundemin ana maddesi olan dizi. altin kelebek odullerinde kendilerine yapilan bir haksizlikta bahsediliyor. haklidir haksizdir bilemem, okan bayulgen bugun bir ozur aciklamasi yapmis konu ile ilgili. youreads olarak gerek engin altan yuzyatan olsun gerek bu dizi olsun cok ilgilenmiyoruz gibi duruyor. misal hala engin altan duzyatan basligi acilmamis. diziyi izleme firsatim oldu. klasik yavas isleyen turk dizi anlayisinin biraz aksiyon ve tarihi figurlerle suslenmis versiyonu oldugu icin yeni birsey goremedim. oyunculuklar normal, hikaye bilindik, kaliplar siradan. arada propaganda malzemesi ciktigina eminim cunku bizzat izledigim bazi bolumlerde bunun kokusunu aldim.

  mesela, suleyman sah turbesinin yer degisikligi yapildigi haftada dizide buna atiflar oldu. "bu yolda olsursek bir yigit cikar mezarimiza sahip cikar" tarzinda birseydi yanlis hatirlamiyorsam. su siralarda da vatan haini misin degil misin tartismasi uzerinde gidiliyor. dizilerin propaganda malzemsi olmasi uzucu umarim oyuncular bir gun bu rollerde oynadiklari icin uzulmezler. izlemeyene yada sevmeyene vatan haini denelebiliyorsa bu dizi bazi kisilerin oyuncagi olma yolundadir bana gore.
 4. tarih bilmeyen kazmaların senaryo yazması sonucu ortaya çıkmıştır.örnek: dizide sürekli bir kayı bayrağı dalgalanıyor lakin osmanlı 1400'ün ilk çeyreğine kadar biz kayıdan geldik demiyor. konuyla ilgili prof.dr.halil inalcık bir çok yazı yazmış. ne zamanki timur osmanlıya hükmedecek güce erişiyor o zaman, bizde oğuz boyundanız, kayılardan geldik diyorlar. hatta ve hatta kayı oldukları bile kesin değil. kendilerini yamamış dahi olabilirler.