• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
dirty rotten scoundrels - frank oz
1988 yılı amerikan komedi filmi. 110 dakika süren filmin başrollerinde michael caine, steve martin, frances conroy, glenne headly, ian mcdiarmid adlı oyunucular var.
lawrence (michael caine) nazik ve usta bir sosyete dolandırıcısı, freddy (steve martin) ise sadece bir sahtekardır. lawrence, freddy'deki sahtekarlık cevherini görünce onu kendinden uzaklaştırmaya çalışır; fakat, freddy yanından ayrılmaz. bunun üzerin lawrence hırsızlık ve dolandırıcılık konusunda freddy'e ders vermeye başlar. yalnız dersler ilerledikçe aralarında bir rekabet baş gösterir. en sonunda otelin lobisinde gördükleri bir bayanın 50.000 dolarını almak üzere bahse girerler.
 1. !---- spoiler ----!

  sırf micheal caine'nin beyefendiyi oynadığı rolü izlemek bile film için yeterlidir. hele steve martin'e beyefendilik dersi sonrası martin'in sınavı bir başka izlenesi sahnedir. eğlenceli ve izlendikçe izlenen bir filmdir. micheal caine'in aksan ustalığı da seyre değer. kolleksiyonda bulunması şart olanlardan.

  !---- spoiler ----!
 2. orjinali "bedtime story" olan film.

  hatta bir de yeşilçam versiyonu var.

  !---- spoiler ----!

  özellikle michael caine'in beyefendilikle yaptığı dolandırıcılık mesleği ve oluşturduğu ahlak kuralları etkileyici. bir de zengin amerikalı kadınların aristokrasiye özenti hallerini seyretmek keyifli!
  !---- spoiler ----!