1. gelmiş geçmiş en havalı müzik mekanlarıdır.. aynı zamanda 1970'li yılların ikinci yarısında amerika'da patlayan ve dünya geneline hızla yayılan pop müzik türüdür.

  disco (yerli kullanımda diskotek); yine aynı adla anılan müzik kulüplerinde eğlenilen, kendine has ritmleriyle efsanevi bir dans yaratmış olan müzik kültürüdür.. evet, bir kültürdür.

  1970'lerin ortasında çığ gibi büyüyen bu akım bazı sevilen pop grupları ve pop şarkıcıları tarafından da benimsenince dünya üzerindeki tüm gençliğin yeni eğlencesi haline dönüştü.. akımın büyümesinde etkili olan bazı isimler şöyledir:

  -barry white
  -donna summer
  -gloria gaynor
  -bee gees
  -abba
  -diana rose
  -boney m


  birkaç örnekle kendimizi şurada hissedelim..

  her şey böyle başladı.. :)
  böyle hızlandı!! :) *
  böyle bir safhaya geçtiğinde her şey oturmuştu..
  bundan sonra da durmak olmazdı zaten..

  güzeller güzeli "that '70s show"dan da bir dans sahnesiyle örneklere son verelim..
  disco dance nedir, nasıl yapılır.

  aynı yıllarda "gerçek rock" da yaşanmaya ve yaşatılmaya devam ediyordu.

  led zeppelin, queen, pink floyd, iron maiden başta olmak üzere birçok grup ve dinleyenleri bambaşka bir kültürü tam anlamıyla yaşıyorlardı.

  disco, popüler kültüre hitap etmekteydi ve popüler kültür gençlerin bu akımı çabucak benimsemesini sağladı.. bir vakitler gece geç saatlere kadar eğlenilen ve ağırlıklı "jazz" kültürüyle dolup taşan "gece kulübü" denilen mekanlar artık, kendine has müziği ve dans figürleri olan, bir akımken kendi kültürünü doğuran "disco"nun mekanlarına dönüşmüştü.

  mütevazi şekilde (paralel olarak) rock da bir yandan zamanın asi, yenilikçi ve özgür ruhlu gençlerine anarşizmi ve başkaldırıyı öğreterek kendi yerini benzer çoğunlukta bir kitleyle korumaktaydı..

  tabii olarak disco ve rock kültürü dönemin kıyafetlerini de bir hayli etkiledi. birbirinden tamamen bağımsız iki farklı giyim anlayışı 70'lerin güzelliğine güzellik kattı.

  disco kültürünün modası:

  disco king and queen, put ur handz up..

  rock kültürünün modası:

  led zeppelin demişken, rock rocks!

  disco, 1980'lerin ortasında popüler kültürün her getirisinde olduğu gibi yaygınlığını bir nebze yitirdi.. ancak disco, 1980'ler ve 1990'larda farklı tarzlarda geliştirilerek elektro dans, punk ve tekno müzik türlerini oluşturdu..

  laura branigan'ın şaheseri 1984 çıkışlı self control ise disco'nun ve disco müziğinin ortamları 1980'lerde de kasıp kavurduğuna ikna edecek nitelikteydi.

  fakat disco'nun 1990'ların ortalarında ise tamamıyla popülaritesini yitirdiği kabul edilmektedir.

  disco kültürü günümüzde hâlâ yaşamaktadır. popüler olmasa da, eğlence mekanlarındaki "konsept" günlerinde sevenleri ve meraklıları bir araya gelerek o eski günleri yâd ederler.

  "shall we go to the disco tonight!!?"