1. tanımı en sona yazdım, vakit almayayım..
  geriye kalan satırları öylece karalayacağım;
  bir-iki kadehin teveccühü,
  50 grm leblebinin analizi
  ve de yarım kilo hıyar söğüşün fiyaskosu.

  çok insan tanıma fırsatım oldu; kimiyle muhabbet ettim, kimiyle aynı atmosferin saçakları altında soluklanırken boğuldum, bazen boğulurken bozuldum, yedim içtim, hasılı bi'sürü imkan ve olanaklar dolu şeyler. avrupalısı, uzakdoğulusu, arabı, yahudisi, rusu, acemi ne bilim binbir türlü insanla hertürlü münasebetim oldu işte. şu ''iç güzelliği'' denilen nane aslında olduğu gibi mutlak dümdüz bir cümle bendenize göre. ve bu durum, nedense hiç yüksek oranda yanıltmadı da. yani, insanlar, ağız yoluyla, ifade ve konuşma yetisinin ötesinde bilinmeyen ama hissedilen bir şeyleri haykırıyor (görünmeyen köy de klavuz istemeyebiliyor bazen). ben iyi bir insanım diyor...benden bir cacık olmaz, diyor...ben harcarım, diyor...ben mazlumum ya da zalimim, diyor. efendime söylüm diyor da diyor.

  ''-hadi git, başımın çaresine bakarım ben
  +sen harcanamazsın.. -rambo 3)

  geçen yaşlı adam bir şey sordu, naçizane anlatıyorum. anlatırken, yani kelimeler dudaklarımdan dökülürken adamın beni anlamadığını, anlamadığı için de öylece boş boş baktığını, kelimeleri anlayacağı şekilde ivedi değiştirmem gerektiğini ve nasıl yapacağımı saniselik hesaplarken bir iki tekleme, kekeleme.. sonra aniden sustum. sesizlik! 'iyi akşamlar amca', dedim ve ayrıldım. ayrılırken de 'ohaaa' dedim, kendi kendime; şimdiye kadar nasıl olur da fark etmemişim, nasıl da gözden kaçırmışım 'iletişim gücü'nün yeri, zamanı ve kişiden kişiye değişen önemini.

  neyse.. hani bir insanla ilk defa karşılaşırken ister istemez bir hissin yahut içgüdüsel olarak karşıdaki insanı bir kalıba sokarken hemencik konumlandırırsın ya onu, -düşünce+içgüdü karmaşasında normal de bilinenin tam tersi yaşanır o an. normalde imgeler simgelere dönüşürken, bu konuda simgeler imgelere dönüşür. yani karşındaki insana her saniye aktif olarak çalışan istemdışı -duygusal- mekanizma bir etiket yapıştırır; iyi ve/ya kötü, doğru ya da yanlış (çoğu zaman buna 'önyargı' deriz. bilemiyorum, belki başka bir şey diyen de vardır). hah işte bu aşamada ben de her insan gibi daha bir huylanırım; karşımdakinin ya konuşma tarzından, ya oturuşundan, ya sağa sola bakışından ya da ifadesinden artık bir şekilde fesatlığını, samimiyetsizliğini, içten pazarlıklığını, boşbeleş olduğununa dair işkillenirim. işin ilginç yanı ise o an, kendimle de savaşırım 'ya yanılıyorsam, önyargılı mıyım acaba' gibi türlü çeşit çarpışmalar yaşarım zihnimde. ama genel itibari ile pek yanılmadım. bir insanın sıfatında dahi hissi bir yamukluk fark ettiysem, mutlaka ileri bir zaman zarfında o insanda bir bozukluk çıktığına şahit oldum. ya da pişkinlikle arz edilen sıralı sözcük ve cümlelerle karşı karşıya geldiğimdeki an gibi. yazan-çizen, okuyan belli yaşa erişmiş insanlar çocuk değil illaki, herkes bir şeyler deneyimleyerek yaşıyor. bendenizin de yelpazesi geniş olduğu için bütün bunların bölgeyle, coğrafyayla, ırkla, dinle alakası yok aslında demek istiyorum. iyi de güzel kardeşim, sen püri pak mısın? gerzekler hariç, çoğu kişiden daha bulanığımdır. ahlaki ve güvenilirlik katsayım çok düşük. o yüzden bilen bilir, uzaktan yaşarım hayatı.

  peki yanılgı payı hiç yok mudur denirse mutlaka vardır, onun da çaresi olarak insanlarla içli dışlı olmamaktır artık zannımca. kafa rahat. sözümona, iç güzelliği denen şey, aynı zaman da dış pislikliği de içinde barındırır. ki, her insan bu durumun bilincinde aslında. misal, her insanın hayatında içi güzel diye tabir ettiği mutlaka bir insan vardır. hangimiz en sıcak, en samimi, en doğru biri olarak gördüğü insana tüm düşüncelerini ve duygularını olduğu gibi sıkılmadan ve utanmadan tüm çıplaklığıyla ifade edebilmiş ki? hiçbirimiz. bunun sebebi nedir acaba, hiç düşündünüz mü? hayatını bile düşünmeden vereceğin dosta, ölene dek aynı yastıkla yaşayacağın sevgiliye içinden geldiği gibi tüm gerçeklerini kelimeye dökemediğini merak etmiyor musun hiç. muhtemel çoğu kişi etmemiştir. -edense ''insanın kendi iç dünyası'' diye bir şey yaratıyor, akabinde sarılıyor bu argümana. tamamdır, olay çözüldü. (iç sesimi dinledim diyor, sevgilisiyle hayaller kuruyor, bir diğeri kendi karakteristik olguları üzerinden aydınlanmaya çalışıyor, bu yaptığı ile buddha olacağını zannediyor. nirvanaya selamlar..)

  iç güzellik, dış güzellik angarya işler yabancı. emil michel cioran'nın güzel bir sözü vardı, ''aristo çok okudu, araştırdı bir şeyler üretti, keza bizler de hep okuyoruz ve araştırıyoruz, fakat lao tzu çok az okumasına rağmen tarihe ismini kazıdı, değer kattı insanlığa, zira derinlik! vardı onda''. bazen aklı başında, fikir üreten insanların satır aralarında sırıtan absürtlüğü görünce nedense canım sıkılıyor. uzaklaşıyorum. belki de yakıştıramadığımdandır, bilemiyorum (ahlaki açıdan değil, fikirsel yozluk, çelişki ve tutarsızlık babında). ufak tefek zihne yapılan dokunuşlarla yamuk, çürük yanlarımızı törpülüyoruz işte en fazla, daha ne olsun. fikirlere, kalıplara, düşüncelere sıkışmamak lazım, bunlar insanın içini karartır, yok eder sadece. ''siyasilerin ve medyanın size sunmuş olduğu hayatı beğenmiyorsanız kendinize dostoyevski'den, sartre'den, rousseau'dan, camus'tan oluşan bir hayat kurun'' diye güzel bir sözü var ünsal oskay'ın. artık bu öğüde sıkı sıkı sarılmanın zamanı geldi sanki. neyse, fazla uzatmayayım yabancı. canım sıkılıyordu bir iki kadeh atarken bi'şeyler de karaladım işte. uzadıkça uzuyor mevzu. tükenmekte öfke arasında çizgide yalpalıyorum ara ara. anlatacak zibille hadise varken, diğer yandan uzun uzun yazmak da istemiyor insan.

  dışı değil içi güzel olsun: insanların, özünde geleneksel olarak dilinden düşürmediği, fakat gerçekte pişkin pişkin insanın mutlak değerini dışa ve yansımalarına biçtiği bir öz-kandırma argümanı.