1. (bkz: istikrar)
  3,5 inç boyutunda 1,44mb kapasiteli manyetik veri saklama aracı olan disket 'lerin okunup yazılmasına yarayan bilgisayar parçasıdır disket sürücü. ingilizce pazar adıyla "floppy drive"

  teknik detayları bir kenara bırakalım; bilgisayar donanımları içerisinde yıllardır yaklaşık 9$+kdv ile en istikrarlı fiyata sahip olması özelliği kendisinin en büyük özelliğidir.

  dolar cinsinden en ucuz 7-8$ + kdv, en pahalı 13-14$+kdv seviyelerinde olan disket sürücüye günümüzde sıfır olarak ulaşabilsek bile günümüz anakartları "34 pin floppy ide" bağlantısına sahip olmadığı için güncel bilgisayarlarda kullanamıyoruz.

  amma ve lakin usb disket sürücü satın alarak tüm bilgisayarlarda kullanabilirsiniz.
  bilin bakalım onun fiyatı ne kadar? (*:gülücük)
 2. mazide kalmış bilgisayar donanımı.

  ablamın üniversite okurken tezini bizim evde yazdıktan sonra diskete attığını hatırlıyorum. bu olay olalı 10 sene bile olmadığını düşünmek bana garip geliyor.

  ekleme: tam 10 sene olmuş, çaktırmayın*
 3. 98-99lar da tanıştığım ozaman win 95, 98 vardı 3.5 inç ten daha büyük olanı vardır.
 4. ilk onceleri 5 ceyrek (5.25inc yani) sonralari da 3.5inc olarak kullanilmis, manyetik veri depolama araclarini, yan floppy diskleri (disketleri) okuyan suruculere denirdi. fdd, floppy disk drive...

  ve bu surucunun ismi de her zaman "a" olurdu. simdi disket surucu kalmadi, ama ona saygidan mi bilinmez artik, harddiskler halen "c" ile baslar, "a" ile degil..

  bu disketler cabucak bozulurdu. yedegin yedegini yapmak sart idi, disketi soktugun zaman surucuden gelen gacir gacir ses bitecek mi, dosyalarimizi gorebilecek miyiz acaba diye stresten kac gencin omru kisaldi... bazen o ses hic bitmez, o disket hic okunamazdi cunku... tam buyuk proje, tez sunumu vs oncesi kac masum gencin omrunu yedi bunlar, simdiki gencler bilmez...