1. halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir ancak klinikteki adı diabetes mellitus 'tur. (dm)

  vücutta kan şekerini düzenleyen insülin hormonu sentezlenmesinde veya aktivitesinde oluşan hasar sonucunda, kan şekerinin normal sınırların üzerine çıkması ve öncelikle karbonhidrat, devamında protein ve yağ metabolizmasındaki anormalliklerle karakterize bir hastalıktır (veya hastalık grubu diyebiliriz)

  temel sınıfları tip 1 ve tip 2 dir. tip 1 dm 'de insülin salınımı yoktur ve genellikle genetik geçişlidir. çocukluk çağında ortaya çıkar (aslında farkedilir) hasta ömür boyu insülin kullanır.
  tip 2 ise genellikle obezitenin komplikasyonu olarak ortaya çıkan ve genellikle ortayaş döneminde görülen türüdür. hastalar ilk dönemlerde ilaç kullanır ancak kan şekeri düşürülemiyorsa insülin kullanmaya başlarlar.

  - açlık kan şekeri 126mg/dl 'nin üzerindeyse (ve test tekrarlanıp tutarlı sonuçlar görülüyorsa) (normal açlık kan şekeri 80-100 mg /dl'dir)

  veya; rastgele ölçülen kan şekeri (açlık veya tokluk durumunda) 200-mg/dl'nin üzerindeyse
  veya; hba1c değeri 6,5 ve üzerinde ise
  diyabet tanısı koyulur.

  peki kimler risk altındadır?
  - 45 yaş üstü bireyler,
  - şişman ve obez bireyler
  - hareketsiz yaşam tarzına sahip olanlar
  - ailesinde (özellikle anne-babasında) diyabet olanlar.
  - kalp damar hastalığı öyküsü bulunanlar risk altındadır.

  ilaç tedavisinde oral antidiyabetikler veya insülin kullanılır.
  beslenme tedavisinden bahsedeyim ben;

  asıl olan düzen oturtarak kan şekerinin mümkün olduğunca az dalgalanmasını sağlamaktır. basit karbonhidrat (şeker, şekerli besinler ve beyaz un-ekmek pirinç gibi tahıllar) ve glisemik indeksi yüksek* meyveler (incir, üzüm, dut, muz gibi)

  bunun için 3 ana öğünün dışında ara öğünlerin diyete eklenmesi hayati önem taşır. bu ara öğünlerde de karbonhidrat içeren gıdalar ve genellikle yanına protein içeren gıdalar verilir.
  dengeli ve düzenli beslenmeyle hipoglisemi ve hiperglisemi ataklarının önüne geçilir.
  diyetine dikkat eden ve bilinçli olan hastalara diyabet diyetisyenleri ve diyabet hemşireleri tarafından karbonhidrat sayımı öğretilir. bu şekilde hasta her gün ve her öğün alacağı karbonhidrat miktarını kendi hesaplayarak -ve yasaklı besinleri tüketmeyerek- diyetini kendi çeşitlendirir. bu şekilde daha hastalığın seyri daha kolay ve sağlıklı olmaktadır.

  bunlarla oldukça bağlantılı olarak;
  (bkz: gestasyonel diyabet)
  (bkz: oral glikoz tolerans testi)
  (bkz: hipoglisemi)
  (bkz: hiperglisemi)
  ...
  *
 2. vücut, devamlı olarak bir miktar şekeri(glikoz) kanda bulundurmaktadır. pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin kan dolaşımındaki şekeri hücrelere taşımakla görevlidir. pankreasın ürettiği insülinin yetersiz veya etkisiz kaldığı durumlarda diyabet ortaya çıkmaktadır.
  şeker hastalığının genel olarak belirtileri
  – sık sık idrara çıkma
  – ağızda kuruluk
  – halsizlik, yorgunluk
  – kilo kaybı, acıkma hissi
  – mide bulantısı, kusma
  – nefeste koku
  – ciltte kuruluk ve kaşıntı
  – yaraların geç iyileşmesi

  sık sık idrara çıkma: şeker hastalarında en sık görülen belirtilerdendir. nedeni ise şekerin yükselmesiyle birlikte böbreklerin ememedikleri glikozu dışarı atmak istemesidir. bu durum genellikle kandaki glikoz miktarı 180mg’a ulaştığında görülmektedir.

  ağızda kuruluk: şeker hastalığının ilk belirtileri arasında yer alan diğer belirtide ağız da kuruluktur. böbreğin şekeri atmak istemesi beraberinde su kaybına da neden olmaktadır. bu da vücudun su ihtiyacını artırıp ağızda kuruluğa sebep olur.

  gizli şeker, açlık kan şekerinin 90-126mg arasında olması durumudur. bu durumda bulunan kişiler metabolizma diyeti yaparak şekerden kurtulabilirler.
  ilk ölçümde kan şekeri 100mg’ın altında çıksa da ikinci şeker yükleme testi sırasında 2.saat kan şekerinin 140-200mg arasında çıkmasıyla teşhis edilebilmektedir.
  belirtileri şudur,
  – tatlı krizlerine girilmesi
  – gebelikte kan şekerinin bozulması
  – gündüzleri uyuklama
  – hızlı kilo kaybı veya alımı
  – gece su içmek için uykudan uyanma
  – gece başın terlemesi
  – görmede bulanıklık
  – sabah uyanamama veya zor uyanma
  – halsizlik, yorgunluk
  – çabuk sinirlenme
  – kolay depresyona girme
  – kalpte çarpıntı
 3. genel olarak iki tip şeker hastalığı vardır. bu sınıflama nedenlerine ve başlangıç yaşına göre yapılır.

  tip 1 şeker hastaliği

  pankreasta insülin yapan beta hücreler hasarlanır ya da insülin yapımını engelleyecek hastalıklar ortaya çıkarsa tip 1 diabet ortaya çıkar. başlaması çok zaman almaz. genellikle birkaç gün ya da birkaç hafta içinde ortaya çıkar.

  önemli üç tane bulgusu mevcuttur:

  kandaki şeker(glukoz) miktarı artar,
  karaciğerde enerji ve kolesterol yapımı için yağ kullanımı artar,
  vücut proteinleri azalır
  özetle başlama yaşı 20’den küçüktür. insülin üretilemez veya az üretilir. hasta zayıflar.

  tip 2 şeker hastaliği

  bu tip şeker hastalığında sorun, insülinin eksikliğinden ziyade insülinin etki gösterememesidir. insülinin bağlanma yerinde sorun vardır ya da bağlanma yeri sayısı azdır. tip 1’e oranla çok daha fazla görülen bu hastalık yetişkinlerde görülür. başlama yaşı genelde 40’tan büyüktür. bu nedenle erişkin tipi diabet de denir. hastaların çoğu şişmandır.

  ayrıca bazı hamileliklerde hormon salgısına bağlı olarak hamilelik (gestasyonel) diabeti ortaya çıkabilir. hamilelik sona erince kan şekeri normal düzeyine iner, ama sonraki 10-20 yıl içinde tip 2 diabet oluşabilir.

  kaynak:sağlık.net
 4. diyabet hastalarının idrarında aşırı derecede şeker bulunmasından dolayı işedikleri yerde karıncaların toplandığı da görülür.
 5. diyabet hastaları genelde çok sinirli ve agresif olurlar. eğer bir diyabet hastası ile tartışıp onu sinirlendirirseniz fazla üzerine gitmemenizde fayda var. çünkü sinirlendikce şeker dengesi bozulacak, denge bozukdukca da daha çok sinirlenecektir. bu durum hastayı komaya kadar götürür.
 6. obezitenin başkanı olduğum için tip2 diyabet hastasıyım. yukarıda bahsedilen pek çok belirtiye sahibim ancak bir tek sinir yok. çok nadir sinirlenir eser gürlerim. neden acaba ?