1. tez-antitez-sentez olarak özetlenir. en güzel yanı nihayet sentezin de tekrar teze dönüşmesi. insanın içini rahatlatıyor sonsuzluk.
  abi
 2. ünlü filozof parmenides'in öğrencisi zenonun ortaya çıkardığı (zenon paradoksları) söylenen fakat sokratesinde kullandığını bildiğimiz, septisizmle de ilintili bir tekniktir.bir olgunun gerçekliğini içinde bulundurduğu zıtlıklarla, eleştirel yaklaşımlar getirerek çözümlemeye, sorulara cevap bulmaya çalışan düşünce biçimi. eğer ortada bir gerçeklik, bir varlık ya da bir tez varsa, mutlaka bir tezatı da vardır ve hatta bu zıtlık gerçekliğin ya da düşüncenin kendi içerisindeki çelişikliktir. bir düşüncenin gerçekliğini anlamak ve ispatlamak için belirli aşamalardan geçirilerek, bu çelişkilere sorulan sorulardan yeni kapılar açarak bakmayı sağlayan sistem.
  tez, antitez, sentez, analiz sıralaması ile uygulanır.
  (bkz: idealist diyalektik)
  (bkz: diyalektik materyalizm)
 3. hegel, diyalektiği 3 unsura ayırmıştır. bunlar ; tez (varlık), antitez (yokluk), sentez (oluş) şeklindedir. diyalektiğe örnek vermek gerekirse; tavuk(tez), tavuğun yumurtlaması yani yumurta (antitez), yumurtadan civciv çıkması (sentez). sonra o civciv de tavuk oluyor ve süreç aynen olduğu gibi sürekli olarak devam ediyor. yani, ilk önce bir gerçeklik neyse odur bu tezdir, ardından başka bir şey olarak kendisini yadsır bu da antitez, en sonunda üçünü bir uğrağa geçer; senteze, bu aşamada özdeşliğinin önceki uğraklarını hem korur hem de aşar veyahut siler. özünde sürekli süregelen değişim vardır.

  kaynak : http://www.akilucu.com/marx-ve-dusunceleri-uzerine/