1. diyarbakır barosu başkanı tahir elçi bu sabah saatlerinde silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. meslek hayatı boyunca faili meçhuller, yargısız infazlar ve her türlü anti demokratik uygulamaya karşı mücadele etti. barışı savundu. barışı ve kardeşliği yüksek sesle savunan başkaları gibi hedef haline getirildi.

  öldürülmeden sadece dakikalar önce, çatışmalarda hasar gören dört ayaklı minare önünde yaptığı basın açıklamasında konuşmuştu. elçi, son konuşmasında şunları söyledi:

  “yıllar önce afganistan’da taliban güçlerinin buda heykeli’ni bombalama görüntülerini hep birlikte dehşet içinde izledik. yine son birkaç yıl içinde ışid denilen o barbar grupların palmira’da, mısır’da, ezidi yurdu şengal’de o insanlığın tarihi birikimlerine yönelik suikastlarını, bombalamalarını hep endişeyle, kederle izlerdik. ve türkiye toplumu olarak hep şunu derdik, aman bunlar bizden uzak olsun ne yazık ki çok kısa bir süre içerisinde bizim de tarihi eserlerimize, tarihi değerlerimize yönelik benzer girişimler söz konusu oldu. şu anda içinde bulunduğumuz diyarbakır’ın tarihi suriçi bölgesi 9 bin yıllık geçmişe sahip bu alan içerisinde surlar, camiler, kiliseler ve daha başka tarihi yapılar bulunmaktadır. diyarbakır deyince zihinlerimizde en çok canlanan, diyarbakır ismiyle en çok anılan, zihinlerimizde en çok sembolize olan dört ayaklı minare’yi ne yazık ki iki gün önce şu anda gördüğünüz gibi ayağından vurdular. şunu diyoruz; tarihi dört ayaklı minare insanlığa sesleniyor. beni ayağımdan vurdular, ne savaşlar ne felaketler gördüm, ama böyle ihanet görmedim diyor bize. bu tarihi yapı anadolu’da örneği tek olan bir eserdir. dünyada bunun bir örneği daha yoktur. diyarbakır salnamelerine göre, buradaki yazıtlara göre islam’dan önce inşa edilmiş tahminen bir çan kulesi gibi tasarlanmış ancak islamiyet’ten sonra, fetihten sonra akkakoyunlu hükümdarlığı döneminde sultan kasım tarafından hemen yanı başımızda mutahar cami inşa edilmiş ve bu güne kadar bir çok felaketten sağ kurtulmuştur bu eser.

  biz diyarbakırlılar olarak, diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize, insanlığın bin yıllık emeğine, birikimine, bu kadim şehre sahip çıkalım. biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış, bu kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz. bu amaçla, bugün arkadaşlarımla, diyarbakır barosu üyesi arkadaşlarımla ve diyarbakırlılarla birlikte buradayız. buradan demokratik tepkimizi ifade etmek için buradayız. bu davranışı tarihe yönelik, bu şiddet eylemini tarihi bir değere yönelik bu suikastı, saygısızlığı kınıyoruz. tarihine, tarihsel değerlerine, tarihsel mirasına sahip çıkmayan toplumlar doğru ve güvenli bir gelecek de kuramazlar. bu nedenle tarihimize, değerlerimize, tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkalım diyoruz.”

  çok üzgünüm...
 2. kim tarafından gerçekleştirildiğinin bir önemi yok. sonuçta tahir elçi'yi ve bir polis memurunu kaybettik. bu olay bir silsilenin devamı ne yazık ki. ve yine ne yazık ki bir çoğumuzun elinden üzülmekten ve hayretle izlemekten başka bir şey gelmiyor. ön otopsi raporu bir çok soruyu cevaplıyor. somut olarak bir yararı olmayacağını düşünsem de soruşturmaya gizlilik kararı getirilmesi de doğru bir hareket. bilgi kirliliği belirsizlikten daha yıkıcı olabiliyor. çok şey söylemek istiyorum aslında ama payıma susmak düşüyor.
 3. hayatın her alanında barışı ve kardeşliği savunan doğru bildiklerinden ve bu doğruların hayatına mal olacağını bile bile doğrularından hiç bir zaman geri adım atmayan ve her mecrada bunu dile getiren değerli bir avukat ve insan hakları savunucusuydu tahir elçi. ölümünden sonra onu sevgi ve hasretle karşılayacak olan binlerce faiili mechulun davalarının ardından hiç korkmadan,yılmadan onların aileleri ile beraber adalet arayışına çıkan değerli ve tarihsel ve ulusal anlamda köklerine sıkı sıkıya bağlı bir insandı tahir elçi.5 nisan avukatlar günü anmasında eşi türkan elçi ilk kez vurulduğu yere gitti ve malesef bir insanın yaşayabileceği en ağır acıyı ilk gün ki gibi bir kez daha yaşamış ve iliklerine kadar hissetmiş oldu.
  em te ji bîr nakin mirovê heja -seni unutmayacağız güzel insan!!
 4. pkk tarafından öldürülmemiş olan 80 dönemindeki ve sonrasındaki sözde faili meçhullerle aynı kaderi paylaşan faili belli olan bir cinayete kurban gitmiş insandır.
  wtf