doğan cüceloğlu

Kimdir?

mersin'in silifke ilçesinde 11 çocuklu bir ailenin 11. çocuğu olarak 1938 yılında dünyaya gelmiş ve ortaokulu orada bitirmiştir. ankara ve kırklareli'de liseyi bitirip istanbul üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmuştur. abd'de illinois üniversitesi'nde bilişsel psikoloji doktorasını yapmıştır.

türkiye'de hacettepe üniversitesi iӏe boğaziçi üniversitesi'nde çalışmış, fulbright bursu ile berkeley'deki californiya üniversitesi'nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene görev almıştır.

1980-1996 yılları arasında abd'deki fullerton şehrinde california eyalet üniversitesi'nde görev yapmıştır. 1996'dan bu yana türkiye'de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenlemektedir. psikoloji üzerine birçok kitap yazmıştır ve bunların hepsi eğitici kitaplardır.
  1. "korku kültürü" kitabında , türk insanın yetiştirilme ve yaşamına dair doğru ve isabetli eleştirileri var. kendisinin çok sayıda makale ve yazıları vardır.
  2. aile ve toplum ilişkileri üzerine yazdığı kitaplar kesinlikle herkese okutulmalı. cahil kaldığımız konulardan biri; ilişkiler. kitaplarında sürekli bunun üzerinde duruyor. gözlemleri ve incelemeleri, ürettiği çözümler bazen yol gösterici olabiliyor.

    kitaplarının türkiye'de pek rağbet gördüğünü düşünmüyorum. beyefendi de bence bunun farkında ,sürekli konferans ve seminer veriyor bir yerlerde. ama bunu maddi bir getiri için yapmıyor. kendini topluma ve türkiye'ye adamış bir insan. umarım bizler de eserlerini okuyarak ilişki konusunda kendimizi genişletebiliriz.

    ebeveynler için; geliştiren anne ve baba eseri ebeveynlere yol gösterici nitelikte olabilir.

    bakış açısı kazanmak için öğrenmek gerek, okumak gerek.

    öğretmenler için de yazdığı bir kitap var. "öğretmen olmak" diye. ablam geçen yaz hediye etmişti ve benim için doğan bey'e imzalatmış. mutlu etmişti. kitabı daha okumadım fakat okuyacağım geniş bir zamanda.