• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar Kader Konuk
doğu batı mimesis - kader konuk
kader konuk kışkırtıcı bir sav ortaya atıyor: modern türk kimliğinin yalnızca kemalist kadrolar tarafından kurulmadığını, nazi zulmünden kaçıp ülkeye gelen alman-yahudi sığınmacıların, yani türkiye toplumu içerisindeki ayrıcalıklı yabancıların bu kimliğin inşasında önemli bir rol oynadığını öne sürüyor.

kitabın merkezinde 1936'da almanya'yı terk edip istanbul üniversitesi'nin yeni kurulan yabancı diller okulu'nun başına gelen erich auerbach ve bu dönemde kaleme aldığı çığır açıcı eseri mimesis: batı edebiyatında gerçekliğin temsili var. bu eserin yazıldığı bağlamı ele alan konuk, istanbul'un auerbach'ın mimesis'i yazma sürecini nasıl şekillendirdiği meselesi üzerinde duruyor. mimesis'in türkiye'nin hümanist reform hareketini bir tür kültürel mimesis çerçevesinde anlamamızı sağlayacak bir eser olarak karşımızda durduğunu gösteriyor.

edebiyat eleştirisi kavramlarını verimli ve yaratıcı bir biçimde kullanarak türkiye'nin kültürel tarihini kavramamızı sağlayan bu kitap, doğu-batı ilişkilerine dair incelemelere de yepyeni bir yaklaşım getiriyor. (idefix alıntı)
 1. oryantalizm teması üzerinden türkiye kültür ve eğitiminin gelişme ve bu gelişmelerin akademik, tarihsel inşaası üzerindeki hümanist süreçlerini inceliyor eser. cumhuriyet kurucu kadrosunun eğitim ve batı kültürünü yunan-roma klasik dönemi üzerinden ele alarak yaptığı çalışmalar. ve bu çalışmalar için gerekli ithal beyin takımının ülkeye gelme süreçleri ve katkıları. hitler'den kaçan bilim-ilim adamları ve profesör takımını hemen kabul etmekten ziyade bilhassa, yahudi olduğu için kovulanları ve kaçanları tercih ediliyor (sebebini merak eden okusun). hatta bu insanları getirmek için dernek bile kuruluyor da öyle aradaki bağlantılar güçleniyor.

  bazı güzel bilgiler de yok degil; misal 1935 yılında paris'te düzenlenen hümanizm ve anti-faşizm çatısı altında toplanan uluslararası konferansa, maxim gorki, klaus mann, boris pasternak, aldous huxley gibi yazarların da aralarında bulunduğu 3000 kişi davet ediliyor. dünyanın her yanından insanların akın ettiği bu konferansa türkiye'den de yakup kadri karaosmanoğlu, özellikle hümanizm hakkında kürsüde konuşması için davet edilmiş.

  cumhuriyet kadrosu, osmanlı-islam dışı bir kültür-toplum yaratmak için epey bi uğraştığı görülüyor. en çok çeviri o zamanlar fransız klasikleri ve yunan klasikleri imiş. hani meşhur 'hasan ali yücel klasikleri' dizisi döneminden bahsediyorum; 10 yıl gibi bir sürede tercüme ekibi 700'ün üzerinde çeviri yapması olağanüstü emeklerin göstergesidir bi'nevi.

  oku ya da okuma demek istemiyorum kimseye açıkçası. sonradan beğenmeyip küfür etmeyin. eseri ekleyerek başlık açmada bile kararsız kaldım da sonradan açtım. araştırın biraz öyle karar verin, derim. ama benim işime yaradı.