• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
Yazar Amin Maalouf
doğu'dan uzakta - amin maalouf
geçmiş... bıraktığın yerde mi hâlâ?

amin maalouf’tan unutulmayacak bir “eve dönüş” romanı

amin maalouf’un merakla beklenen yeni romanı doğu’dan uzakta, kaderin ve tarihin acımasızlığında terk ettikleri yurtlarına dönen bir grup arkadaşın hikâyesini anlatıyor.

doğu’dan uzakta, bir yüzleşmenin romanı: gençliklerinin en güzel dönemlerini bir arada geçiren, ülkelerinde patlak veren iç savaştan sonra farklı yerlere dağılan ve yıllar sonra, eski arkadaşlarından birinin cenazesi için tekrar ülkelerine dönen bir grup arkadaş... açıkça belirtilmese de lübnan iç savaşı’nın getirdiği yıkımlara ve ortadoğu coğrafyasının kültürel, tarihsel ve toplumsal sorunlarına dair çok çarpıcı gözlemlere de yer veren doğu’dan uzakta’da maalouf, yine en iyi bildiği şeyi yapıyor: doğu’yu anlatıyor.

“yenikler her zaman kendilerini masum kurbanlar olarak göstermek eğilimindedirler. ama bu gerçeğe tam uymaz, hiç de masum değildirler. yenildikleri için suçludurlar. kendi halklarına, kendi medeniyetlerine karşı suçludurlar. sadece yöneticilerden değil, benden, senden, hepimizden bahsediyorum. bugün tarihin mağluplarıysak, hem kendi gözümüzde hem de tüm dünyanın gözünde aşağılanmış durumdaysak, bu sadece başkalarının değil, öncelikle bizim suçumuzdur.”
 1. lübnan'daki ic savas nedeniyle ülkesini terk ederek dünyanın farkli ülkelerine giden ve yerlerinde kalan bir grup üniversite öğrencisi arkadasin hikayesi. kitapta aynı cografyada yasayan farklı inanclardan karakterlerle, kültürlerarası diyalog cok güzel islenmis. okurken, ortadogu'da yasanan insanlik dramlarini düsünmeden edemiyorsunuz.

  kitabın orjinal fransızca adı "les désorientés". türkce'de "yönünü sasirmis", "yolunu kaybetmiş" anlamina geliyor.
  kimse
 2. kültürler ve siyasetler arası sıkılmış insanlaı konu edinen kitap. yazar aslında ana karakterde kendi yaşadıklarını anlatmış bir nevi kendini anlatmıştır. maalouf kitabını şu sözlerle bitirir: "ülkesi gibi, bu gezegen gibi, hepimiz gibi arafta."
 3. dilini beğendiğim, dönemin lübnan'ını güzel bir hikaye eşliğinde bize anlatan bir kitap. çeşitli coğrafyaların farklı dönemlerine dair hikayeleri seviyorsanız, bu kitap da ilginizi çekecektir.
 4. darbe döneminde denk getirmeye başararak okuduğum kitap. bir vakitler lubnandaki iç savaş su anda ulkemdeki huzursuzluk ve belirsizlik ile bana gore benzer kulvarda.