1. doğudaki sorunları görüyoruz ortalık savaş alanına dönmüş .her gün şehit haberleri geliyor peki sözlük sizce bunun çözüm yolu ne olmalı ?

  doğuda ki savaş istemeyenlere uyarı yapılacak batıya göçmeleri için geriye kalanlar napalm ile temizlenecek.en son tüneller yıkılacak.gerekirse şehir diye bir şey kalmasın ama şehir haberi gelmesin arkadaşım.

  teröristler dağda yaşayan itler alışkınlar duruma.biz şehirden asker gönderiyoruz.belki eline oyuncak silah almamış biri savaşa gidiyor. yaşadığı yerdeki yüksek binalardan dağı görememiş biri savaşa gidiyor ve doğal olarak daha gücsüz ve acemi . bunların çözümü olmalı gerekirse özel birlik kurulup sadece bu terör için uğraşmalı ve şehit haberleri azalmalı bence yoksa halimiz hal değil.
 2. ali şeriatinin de dediği gibi bugün mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor. yine, eski bir eskimo atasözüne göre: kokaine bakarsan yalnızca toz görürsün ama arkasına bakarsan dünyayı görürsün. filhakika uzun vadeli huzur için eğitim şart.
 3. asya avrupa arasındaki uyuşturucu yolunu değiştirmek.
 4. ülkeler kaderlerini 3-5 yıl içinde tayin edemezler. iyi bir gelecek için sistemli bir şekilde uzun yıllar yol almak gerekir. ülkedeki gelişimi engelleyen her türlü faktör, geleceğini uzun yıllar önce planlamış ülkelerin bir sonucudur.

  dünyada var olan yönetim sistemleri ortalama 500 yılda bir değişmiş. bu açıdan yaklaşırsak bu sistem dünyaya daha 200-300 yıl daha musallat olur.

  çözümüm ise son derece basit,

  ilk 30 yıl için 1.sıra genç neslin eğitimi için harcanmalı gerekirse devlet bütçesinin %80'i eğitime aktarmalı, eğitim dediysem 8.sınıfı bitiren bir öğrenci en az 3 dili anadili gibi öğreneceği bir sistemden bahsediyorum.

  din ve devlet işleri kesinlikle birbirinden ayrılmalı (1920'de gibi hissettim kendimi)

  genel seçimlerden önce adaylar kpss benzeri bir sistem ile seçilmeli ve taban puan en az 95 olmalı. ancak bu sınavı geçen adaylar milletvekili aday adayı olabilmeli.

  anayasa değişmeli ve ülkenin ithalatı ihracatının %35'ini geçemez maddesi konulmalı.

  eğitilecek nesil teknolojiyi satabilecek pozisyona getirilmeli.

  bunlardan sonra belki 50 yıl sonra, kapital çark'ın dişlisi olabiliriz.

  işin kötü kısmı şu biz bunları 2.dünya savaşı sonrasında yapmalıydık.

  aynen abd'nin yaptığı gibi...
 5. demokratikleşme sürecinin tekrar başlatılması ve cesurca adımların atılması.
 6. bölünme
 7. köy enstitüleri..
  bbs
 8. çözüm yok. her sorun çözülecek diye bir kaide yok.
  mutlu
 9. doğu sorunun bu kadar kötü olmadığı üç beş yıl öncesinde erdal sarızeybek beni orada görevlendirin sorunları çözeceğim diyordu. artık ne sebeple bilinmez görev verilmedi. akp çözüm süreci derken halaylarla karşılanan pkk lıların şehre inmesine göz yumuldu. sonuçları ortada. yani bu hükümet ile asla çözümlenecek bir sorun değil.
  ozumm