1. doğudan batıya, türkiye'nin bir çok ilini gezdim. üzüldüğüm yegâne şeylerden biri karadeniz bölgesinde henüz sadece iki ili gezmiş olmamdır ki zamanla telafi ederim diye düşünüyorum.

  bazı şehirlerde bir kaç ay ya da bir yıl kadar uzun süre kaldığım da oldu bu yüzden gezi dışında da, yerleşim alanında da bir kaç küçük yorum yapabileceğimi düşünüyorum.

  memleketimi sorduklarında aldıkları cevap karşısında tuhaf bir ifadeye kapılıyor bazı insanlar, benim hiç anlam veremediğim şekilde. çoğunluğu ırkçı ya da başka türlü bir düşünceye ait olduklarından değil, toplum içinde, televizyonlarda, gazetelerde ve özellikle sosyal medya da bu kadar bahsedilen konuya doğrudan muhattap birini karşılarında görünce nasıl bir ifade verecekleri konusunda kararsız kalıyorlar.

  aylakadam65'in bahsettiği "kürt müsün" vs gibi konuşmalara çok şahit oldum. şahsi görüşüm, bu insanların bir kısmı dediğim gibi ırkçı ya da radikal bir düşünceye sahip olduklarından değil, yıpratılmış ve tahrif edilmiş bir yansıma kültüre maruz kaldıkları yönünde. bu yıpratma, her konuda olduğu gibi özellikle sosyal medyanın eserlerinden biri.

  sonuçta birine memleketini sorunca, aydın cevabını alsam, iyi derim. hep yeşillik oralar, bahçeniz var mı derim. o kadar yani. oturup sana aydın'ın kurtuluşundan, birilerinin aydın'ı yozlaştırmaya çalıştığından, aydınlı arkadaşlarım da olduğundan fakat bunlarla hiç ilgisi olmadığından, zaten kız alıp verme yüzünden aydınlı kalmadığından vs bahsedecek değilim. saçma çünkü.

  sözlükteki aydınlı arkadaşlara sevgiler saygılar :)

  uzak hikaye arkadaşın uyarısıyla edit : imla
 2. kendi kendine gol atan başlık. ne diyor basligimiz? doğudan batıya yerleşmek. evet doğudan batıya gelince rahatça burada beraber yaşayabiliyoruz. ama batıdan doğuya gitmek mümkün mü? değil. sağlık görevlileri de dahil herkesin yaşamını tehdit ediyorlar. bak diger sorunlari yazmiyorum. insanlarin en temel hakki olan " yaşama hakki" yok.

  eşiyle alışveriş yaparken ensesinden vurulan astsubayın ailesine de anlat bunları.
  biz sizin oğlunuzu öldürdük ama siz "kıro" diyorsunuz. sonunda da "üühühühühü" de.
 3. ev alma komşu al!
  ilginç bir atasözü. kimbilir belkide neden terör öncesi zamanlarda bile batıdan doğuya göç olmamış olmasının izahı buradadır.
  ha derseniz ki hakkaride bal için sezonluk gelen ya da pastane açan karadenizliler var... 4, 5 aile istisnadır.

  diğer konu... neden doğuda toplu taşımada, sosyal alanda falan batılı diye tabir edilen vatandaş geldiğinde kürtçe konuşmaya başlanır anlamış değilim. bu nasıl bir misafirperverlikse!

  sonuç olarak insan heryerde insan... kültür heryerde kültür... komşu heryerde komşu... birilerinin neden memleketine sadece geçici memur çocukları geldiğini, neden daimi göç olmadığını ve hatta göçün hep tersi yönde işlediğini sorgulaması gerek diye düşünüyorum.

  düzeltme: imlâ
  h2o
 4. cahilliğin azalması.

  not: buradaki doğu ve batı ayrımını ülke üzerinden değil, geniş ölçekte yapmış bulunmaktayım.
 5. doğudan batıya hiç yerleşmediğim için dikkatimi celbedememiş şeylerdir.