1. (bkz: afedersiniz doğulu)

  işte bunlar hep cehalet, hep faşizm.
  bi' gün bizim de kafamız çalışacak mı amca?
 2. batılı, kuzeyli, güneyli, oralı ya da buralı olmaktan farklı olmayandır. bırakın artık şu sadece dünyaya geldiğimiz için olmak zorunda olduğumuz şeylerle kişilik envanteri hazırlamayı, insanları şekil şüküle sokmayı. doğulu olunmaz, doğulu doğulur. tıpkı batılı, kuzeyli, güneyli, oralı ya da buralı doğulabileceği gibi.
 3. doğuluların mekanına girersiniz, çay içersiniz bozuğunuz çıkmaz "birader kredi kartı" dersiniz, "ne demek abim" derler. kebapçıya girersiniz aynı şekilde; kredi kartı geçmiyordur ya da arızalıdır, siz de sormamışsınızdır. onlar da söylememişlerdir. iş hesabı ödemeye gelince acı gerçek ortaya çıkar. "atm" dersiniz, sizi göndermezler. "başım gözüm üstüne" derler. "ya bir daha gelmezsem, ödemezsem" derseniz "o zaman bizden olsun" derler.

  cebini bilmem. fakat gönlü çok zengin insan olmaktır.
 4. şu terörist olmaktır yazanlara, diyenlere milliyetçi geçinip her seyden bir haber olanlara; kerkük, musul vs. suriye'de türkmen nüfusu, iran'da azeri nüfusu olduğuna inaniyorsunuz ama türkiye'nin güney doğusu ve doğusundaki kimse türk olamaz öyle mi. ?
 5. artısı ya da eksisini gözetmeksizin insan olmaktır. batılı olmak da keza öyle. yalnız buraya gelip doğulu partizanlığı yapmak da yanlış. ne yani karadeniz'de kahveye girdiğinde sana insan muamelesi yapmıyorlar mı? paran olmadığında çek çıkar kardeşim içme çay! mı diyorlar? bu pozitif ya da negatif ayrıştırmaları bırakmazsak biz daha çok bölünürüz.

  not: human.
 6. bulundugun yere gore degisir. izmir'de yasayan birine gore ankarali olmak dogulu olmaktir. tunceli'de yasayan bir vatandas ise bir igdirliya gore batilidir.
 7. sadece türkiye için değil doğu ile kastedilen coğrafyada yaşamak fikirlere karşı açık olmamak ve yeni fikirlerden korkmaktır ne yazık ki....

  doğunun ateisti bile yobaz oluyor (sadece türkiye ile sınırlı değil, tüm doğu ülkelerinde böyle).

  arada istisnai insanlar çıkıyor ama görüldüğü üzere istisnalar kaideyi bozamıyor ne yazık ki... keşke bozabilse ama...
 8. ulkenin batisinda dogup buyudu diye kendini batili sanip, "aslinda iyi insanlar yeaa"turunde komik yorum yapanlari ortaya cikaran baslik.

  not: insan
 9. şimdi bu konu üzerinde yazmak icin erinme mevzusu olmazsa inanın hepimiz insanlığı ve gidişatını sorgulamaya başlarız. ben türkiye' nin bir çok kesiminde " doğu ili " olarak tanımlanan hatay ilinde büyüdüm, memleketim de hatay zaten. dedemin, dayımın ve eniştemin mesleklerinden dolayı sık sık ülkemiz de bulunan " güneydoğu anadolu ve doğu anadolu bölgesi " diye tanımlanan bir çok il de, istanbul'da, ankara'da ve yurdumun çeşitli illerinde yaşayıpta ellerinde doçkalar, düşüyor tüm kobralar. ne kadar da güzel barış türküsü değil mi? diye türkü tutturan, sözde doğu da yaşayan halkın haklarını savunan bu elitist insanlarımıza nazaran, doğu ve güneydoğuda çok daha fazla vakit geçirdim. yukarıda adresini verdiğim videoları bir çok videolar ile destekleyebilirim. hani kardeşlik? hani bu vatan hepimizindi? hani nerede eşit haklar? o barış türküsünde (!) apo sözünün ne işi var? düşüyor kobralar cümlesinin ne işi var? düşüyor kobralar dediği bu vatanın yani türkiye cumhuriyeti'nin parası ile yani senin benim verdiğimiz vergilerle alınan bir araç...

  pardon doğu' da yaşayan halkımız eziliyor değil mi yıllardır... çok uzağa gitmek istemiyorum, üzücü bir şekilde tekrar hatırlatmak istediğim bir doğal afet var.. van depremi.. tüm türkiye'de, yürek yakan bir olay. yüce yaratıcı kabul ederse ben ve ailem gücümüz yettiğince gereken yardımları yaptık.. buraya yollanan yardımların ne yapıldığını internet ve çeşitli kaynaklar üzerinden bir araştırın isterim... ölenler bizim vatandaşımız, inanın ben gecelerce uyuyamadım. o bölgeye gitmeyi çok istedim çünkü orada kan kardeşim vardı.. çok şükür sağ kurtuldu ama ailesinden bir kaç kişiyi sağ bulamadı..

  işi siyasete bağlamak istemiyorum ama doğu' da her şeyden önce siyaset gelir elitist arkadaşlarım bunu bilmelisiniz.. hani siz buradan yahut o kaloriferli evlerden oturarak haykırmaya çabalıyorsunuz ya " doğu' da devlet faşizmine dur de! " diye...

  söylemek isterim ki; pkk denen terör örgütünün ilk eylemi " seferi yılmaz " denilen suan ki " halkların demokratik partisi " şemdinli belediye başkanı olarak makamında oturmaktadır, hem de ezilen kardeşlerin, bölge de yaşayan halkın oylarıyla... 15 ağustos 1984'te şemdinli'yi basan pkk'ya yol göstericiliği yapmış bir insan sözde türkiye'yi kucaklayan bir parti, şehit vermemize sebep olan kişiyi aday göstermiş ve ezilen halkın oylarıyla da belediye başkanı olmuş. .. siyasete girecek olursam ülkemizi, ülkemizde yaşayan her milleti kucaklayan partinin yöneticilerini de ele almak isterim ki..

  pardon doğu' da yaşayan halkımız eziliyor.. ama ne hikmetse bu halkımız türkiye cumhuriyeti toprak bütünlüğüne göz dikmiş bir terör örgütünün siyasi kanadını da açıktan destekliyor. .

  bunların dedesi vardı atatürk zamanında, ingilizlerle bir olup, isyan çıkartmışlardı.. hatırladınız mı? siz zahmet etmeyin ben hatırlatayım " şeyh said "

  milliyetçi hareket partisi sevilmez, neden.. çünkü mhp milliyetçi tabanlı bir partidir.. barıştan (!) yana asla olmamıştır.. böyle degil mi sizlere göre. .

  peki soruyorum, yönetici kadrosundan, mahalli kadrosuna kadar bölücü terör örgütünü arkasına alan, açıktan yahut gizliden destek veren bir partiyi desteklemek neden? daha fazla girmek istemiyorum bu konuya..

  bu arada doğulu olmak mevzusuna gelirsek, benim vücudumda gezinen kan bir doğulu kardeşimin kanı.. her gittiğimde baş üstünde, omuzlar da misafir ediliğim topraklar doğu.. doğu benim için güneyden, karadenizden, ege'den farksızdır.. bayrağımın dalgalandığı her yer benim vatanımın toprağı. . bu bayrağa, bu vatana, bu ülkenin toprak bütünlüğünü ve güvenliğini bir çoğumuzun yapamayacağı bir özveriyle yapan tüm silahlı silahsız devlet memurları benim öz kardeşim.. yüce yaratıcı onların yardımcısı olsun... yüce yaratıcı devletimize, milletimize zeval vermesin.. bizleri koruyup kollasın...

  baskomutanımız, ulkemizin kurucuşu mustafa kemal atatürk' ün dediği gibi; " ne mutlu türk'üm diyene "


  edebildiğiniz kadar linç edin, ip adresimi tüm bilgilerimi örgütlerle paylaşın.. şunu unutmayın, bu ülkenin verilecek tek bir karış toprağı yoktur, aliler, mustafalar, ramizler ölür yine de geri de vatan kalır.. kalın sağlıcakla...

  siz sormadan ben cevaplayayim bugüne kadar, ne yerel seçimde, ne de iktidar seçimlerin de " mhp yahut akp' ye " tek bir oy atmamış, vatanını seven, atatürk'ün devrimlerine inanan ve onun izinde yürüyen bir atatürkçüyüm...
 10. greenwich e göre muhtemelen hepimizin (çoğumuzun) doğulu olması ...