1. (bkz: afedersiniz doğulu)

  işte bunlar hep cehalet, hep faşizm.
  bi' gün bizim de kafamız çalışacak mı amca?
 2. batılı,kuzeyli,güneyli,oralı ya da buralı olmaktan farklı olmayandır. bırakın artık şu sadece dünyaya geldiğimiz için olmak zorunda olduğumuz şeylerle kişilik envanteri hazırlamayı, insanları şekil şüküle sokmayı. doğulu olunmaz,doğulu doğulur. tıpkı batılı,kuzeyli,güneyli,oralı ya da buralı doğulabileceği gibi.
 3. doğuda türk olmaktan, batıda doğulu olmaktan ötürü ön yargıyla yaklaşılan olmaktır aynı zamanda.

  not: doğma büyüme vanspor. (o zamanların süper ligi olan birinci lig'de oynadığımız; renklerinin kırmızı-siyah, sonra mavi-beyaz olduğu zamanlar... hey gidi!)
  merc
 4. doğuluların mekanına girersiniz, çay içersiniz bozuğunuz çıkmaz "birader kredi kartı" dersiniz, "ne demek abim" derler. kebapçıya girersiniz aynı şekilde; kredi kartı geçmiyordur ya da arızalıdır, siz de sormamışsınızdır. onlar da söylememişlerdir. iş hesabı ödemeye gelince acı gerçek ortaya çıkar. "atm" dersiniz, sizi göndermezler. "başım gözüm üstüne" derler. "ya bir daha gelmezsem, ödemezsem" derseniz "o zaman bizden olsun" derler.

  cebini bilmem. fakat gönlü çok zengin insan olmaktır.
 5. şu terörist olmaktır yazanlara, diyenlere milliyetçi geçinip her seyden bir haber olanlara; kerkük, musul vs. suriye'de türkmen nüfusu, iran'da azeri nüfusu olduğuna inaniyorsunuz ama türkiye'nin güney doğusu ve doğusundaki kimse türk olamaz öyle mi. ?
 6. artısı ya da eksisini gözetmeksizin insan olmaktır. batılı olmak da keza öyle. yalnız buraya gelip doğulu partizanlığı yapmak da yanlış. ne yani karadeniz'de kahveye girdiğinde sana insan muamelesi yapmıyorlar mı? paran olmadığında çek çıkar kardeşim içme çay! mı diyorlar? bu pozitif ya da negatif ayrıştırmaları bırakmazsak biz daha çok bölünürüz.

  not: human.
 7. bu ülkede doğup yaşayarak hepimizin içinde bulunduğu durumdur. nedense çoğumuz kendimizi batılı sanıyoruz. ne yazık ki "doğulu" olmayı dahi beceremeyen, arada kalmış bir toplumuz.
 8. bulundugun yere gore degisir. izmir'de yasayan birine gore ankarali olmak dogulu olmaktir. tunceli'de yasayan bir vatandas ise bir igdirliya gore batilidir.
 9. sadece türkiye için değil doğu ile kastedilen coğrafyada yaşamak fikirlere karşı açık olmamak ve yeni fikirlerden korkmaktır ne yazık ki....

  doğunun ateisti bile yobaz oluyor (sadece türkiye ile sınırlı değil, tüm doğu ülkelerinde böyle).

  arada istisnai insanlar çıkıyor ama görüldüğü üzere istisnalar kaideyi bozamıyor ne yazık ki... keşke bozabilse ama...
 10. ulkenin batisinda dogup buyudu diye kendini batili sanip, "aslinda iyi insanlar yeaa"turunde komik yorum yapanlari ortaya cikaran baslik.

  not: insan