• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar anton çehov
doktor çehov'dan öyküler - anton çehov
"tıp, nikâhlı karım benim, edebiyat ise metresim. birine kızarsam, geceyi öbürüyle geçiriyorum. bu davranışımı belki biraz uygunsuz bulabilirsin, ama en azından sıkıcı değil. hem zaten, benim bu ikiyüzlülüğümden ikisinin de bir şey kaybettiği yok!" kısa öykünün büyük ustası anton çehov (1860-1904), dostu ve yayıncısı aleksey suvorin'e 1888'de yazdığı bir mektupta böyle bir 'aşk reçetesi' sunuyordu. dünya edebiyatına, öykü sanatını temelinden değiştiren yüzlerce öykü; tiyatro sanatına martı, vanya dayı, üç kızkardeş ve vişne bahçesi gibi başyapıtlar armağan eden çehov, aynı zamanda iyi bir hekimdi. hekimliğinden de gelen gözlem gücüyle tıp, hastalar, hastalıklar, hastaneler, hekimler üstüne öyküler de kaleme almıştı. doktor çehov'dan öyküler'de, onun bu tür öykülerini ilk kez bir araya getirdik. çehov'un bu kitaptaki karakterlerine, hastalarına gösterdiği sevecenlik ve insancıllıkla yaklaştığını; gündelik yaşamın bağrından gelen, umarsız karakterlerini, tıpkı hastaları gibi, hep 'iyileştirmeye' çalıştığını göreceksiniz. tıpkı shakespeare ve dostoyevski gibi, çehov da, her zaman hemşerimiz ve çağdaşımız olan yazarlardan. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. kısa kısa öykülerden oluşan bir kitap. öykülerde hekimler, tıp öğrencileri, ebeler, hemşireler ve hekim taklidi yapan karakterler; bunlara karşılık olarak da hastalar ve hasta yakınları var. bu karakterlerin ikili kombinasyonlarını birleştirip çarpıcı öyküler ortaya koymuş çehov. hikayeler gerçeğe çok yakın bir bakış açısıyla yazılmış. gayet duru bir anlatım tarzı var aynı zamanda.

    kitap, hekimlere karşı yapılan bu kadar çok saygısızlık, uygulanan bunca şiddeti gözler önüne sermiş, (ta o zamanlardan beri varmış demek ki.) hekimlerin de aslında insan olduklarını hatırlamamızı ister nitelikte. ve bunların hepsini en sonunda tatlı bir gülümseme yaratan bir üslup ve bakış açısı ile yaptırdığı için bu kitap benim gözümde 8/10'dur.