1. bir araştırmaya göre bebeklerin en önemli ihtiyacı, nedeniyse asıl önemli ihtiyaç olan sevgi ve bağlanmayı karşılaması.

  geçelim deneyimize. harry harlow isimli dostumuz bebek maymunları annelerinden ayırıp farklı bir kafese koyuyor. kafesin içine de telden yapılmış iki anne maymun oyuncağı koyuyor. bu oyuncaklarından birini yumuşak havluyla sarıyor, diğeriniyse sert telli haliyle bırakıyor. sadece telden oluşan oyuncak annenin memesine süt de ekliyor. iki oyuncağı da kafesin iki tarafına yerleştiriyor.
  cevap bekleyen sorumuz şu; bebek maymunlar hangisiyle daha fazla vakit geçirecek. cevap da başlıktan belli aslında. bebek maymunlar sert telli oyuncaktan sütü içtikleri gibi yumuşak annenin yanına giderek vakitlerinin çoğunu onun yanında geçiriyor.
  bu araştırma da bize dokunmak çok önemli bir şeydir,çocuklarınızı sevin, dokunun diyor.
 2. 2. dünya savaşı sonrası olabilir; bir sürü bebek ebeveynsiz kalıyor. bu bebekler için son derece uygun fiziki şartların sağlandığı ortamlar oluşturuluyor. gıda, ısı, hijyen vs. süper. ancak bir süre sonra malesef bu minik kardeşlerimiz bunca uygun ortama rağmen patır patır ölmeye başlıyorlar. araştırılıyor; bir salgın yok, bir eksik gedik yok gibi görünüyor. ancak biraz daha araştırılınca sorun seziliyor ve ortaya çıkıyor; ortamda herşey uygun da bu minik bebeklerin dokunulma ihtiyacı, farkında olunmadığı için yeterince karşılanmıyor. kısaca bu ihtiyacın "hayati" olduğu anlaşılıyor. tekrar ediyorum "bu ihtiyaç bebekler için hayati".

  biz büyükler gidip en kötü ihtimalle adamın tekiyle kavga ederek bu dokunma ihtiyacını karşılayabiliyoruz. ancak bebekler bu konuda çaresiz. yapabilecekleri tek şey ağlamak ve ağlamak. buna dokunmayla karşılık vermezsen bir süre sonra susuyor. ancak bu susma, ya gerçek bir ölüm yada psikolojik bir ölüm bence. kısaca, evet, dokunun ve sevin. yapamıyorsanız terapiye gidin, tedavi görün, sevmeyi, dokunmayı öğrenin ve sonrada dokunun sevin. bu işin başka bir yolu yok. sorun bebekte, çocukta değil, sevemeyen ebeveynde. o kadar çeşitli konularda yazılıyor çiziliyor da bütün konu da bu zaten.
  a man