1. ayın bütün çıplaklığıyla görülen hali.

  dolunayda daha sinirli olunur derler. kurt adam hikayesi yani...
 2. sizde de oluyor mu bilmiyorum ama dolunay olduğu zaman uyuyamıyorum ben.hikmetini de anlamış değilim ama uyumak gelmiyor içimden.
 3. kurt adam kardeslerimize gecmis olsun diyorum.
 4. ayın en karizmatik evresi olabilir. hilal de olabilir. kararsızım.
 5. son 3 gündür ne var kendimde anlayamadım. bütün herkese bağırıp kızmak hakaret etmek geliyor içimden. insanların aptal tavırları gerçekten dokunuyor. elimde olsa bir hareket yüzünden ortalığı ayağa kaldırırım. zaten sinirlenip eve döndüm.umarım bütün bunlar bu meret yüzündendir.
 6. dünyamızın uydusu ve en yakın gök cismi ay ve insan üzerine etkileri antik zamanlardan modern zamanlara kadar her uygarlıkta önemli bir yer tutmuştur. eski yazıtlaardan ve günümüze kadar gelebilen belgelerde ay ve etkileri üzerine araştırmalar vardır.

  bilinen ilk ansiklopedi olan "doğa tarihinde" yüzyıllar önce yaşamış romalı plinius'un "sakın dışarıda, dolunay ışığı altında uyumayın. sarhoş olur, sersemlersiniz" satırları, tıbbın babası hipokratın " astronomi bilmeyen hasta tedavi etmesin" sözü ve daha niceleri.

  1300 yıllarda dr. pietro d’abano bazı hastalıkların tedavisini ay'ın evrelerine göre yapıyordu ve bu yüzden engisizyon mahkemesine çıkarılmıştı. daha sonra dr. franz mesmer ayın, gezegenlerin, gökcisimlerinin insan üzerine etkilerini araştırmaya başladı.

  kriminoloji tarihinde ay'ın özellikle dolunayın duygu durum, suç işleme potansiyeli gibi etkileri araştırılmıştır. özellik üç araştırmacı miami üniversitesinden prof. arnold lieber, polonya bilim akademisi deneysel tedavi bölümü’nden prof. dr. michal zimecki ve hindistan’ın patna tıp fakültesi’den prof. c.p. thakur. yaptıkları ortak çalışmada ayın ay’ın çekim gücünün vücut sıvılarını çektiğini bunun da beyinde gel-git dalgaları oluşturduğundan insan davranışlarının değiştiğini ileri sürerler.

  dolunay-suç ilişkisi için deneyler de yapılmış. 2006 yılında ingilterde bir polis müdürü suç dosyalarını incelemiş cinayet, intihar, saldırı, şiddet eylemlerinin dolunay döneminde daha çok plduğunu gördüğünden, sorumlu olduğu bölgece dolunay zamanında devriyeleri arttırmış ve suçlarda azalma olduğunu belirtmiştir.

  fbı bu konu için daha geniş çaplı araştırmalar yapmıştır. özellikle seri katil david berkowitz cinayetlerini dolunay gecesinde işlediği için yapılan araştırmalarda referans gösterilmiştir. david berkowitz bir yıl içinde 6 kişiyi öldüren ve 7 kişiyi yaralayan 24 yaşında bir seri katildi. hedefi arabalarını park etmiş, araç içinde oturan sevgililerdi. yakalandığında cinayetleri neden dolunay döneminde işledği sorulduğunda "sevgililer böyle gecelerde buluşmayı tercih ediyor" yanıtını vermişti.

  diğer seri katil albert dish’in, dolunay geceleri çırılçıplak soyunup dans ederdi ama cinayetlerini dolunayda işlememişti. başka bir seri katil ed gein’in dolunayda hoplayıp zıplar garip sesler çıkarırdı. o da cinayetlerini dolunayda işlememişti.

  kurtadam, vampir efsaneleri, eski mitlerden kalma söylemler, araştırmalar, suçlar, cinayetler, intiharlar derken dolunay halen romantizm sembolu, yazarlara, şairlere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.
  kriminolojiyle başladık şiirle bitirelim.

  diyelim ki sessiz gecede poyraz
  sis çökmüş o heybetli dağlara
  yurdun da kar altında
  gözlerin gök-
  yüzünde bir dolunay.
  (yılmaz odabaş'ın gökyünde bir dolunay şiirinden)
 7. metin2 de milletin birbirini arkasından bıçaklatan silahın adıdır dolunay.
  not: oynadığımda 2 sw vardı 25 olup bıraktım xd