1. steam'den satın alabileceginiz bir hayatta kalma oyunu. iki boyutlu hoş grafik tarzıyla, sesleriyle ilgi çekiyor başta. görece zor bir oyun denebilir. günlük yaşama ait bilgilerinizi kullanmanız gerekiyor çoğu zaman. bunlara örnek olarak:

  * bufalolar çiftleşme dönemlerindeyken agresifleşiyorlar. yanlarından geçerken normalde size saldırmazken saldırır hale geliyorlar
  * mantarlar ve yerden topladığınız bilimum ot zehirli çıkabiliyor.
  * yerde rastgele bulduğunuz mandrake gibi otlar uyuşturucu etkiler yaratabiliyor. halüsinasyonlar görmenize sebep olabiliyor.

  oyundaki amaç düştüğünüz ıssız adada hayatta kalmaya çalışmak. yerden topladığınız dal ve taş parçalarıyla balta yapmak ile başlayan serüveniniz kocaman bir çiftlik evi yapıp mutlu mesut yaşamakla sonlanıyor (tabi o zamana kadar oyunun hain tuzaklarına takılıp ölmediyseniz.).

  diğer hayatta kalma tarzı oyunlarda en büyük farkı, karakterlerin yüzlerce farklı şeyden etkilenebilmeleri. mesela akıl sağlığı diye bir parametreniz var. belli bir düzeyin altına düşerse sanrılar görüyorsunuz. açlık durumunda karakterin hareketleri yavaşlıyor. zekanız düştükçe akıl sağlığınız bozuluyor. gibi gibi bir sürü etken eklemişler.

  oyunun içinde yüzlerce hoş detay var. en güzeli bence şudur: haritada çok fazla ağaç kesip hiç ağaç dikmezseniz ormanın koruyucusu gibi bir canavar çıkageliyor ve sizi bir vuruşta öldürüp "akıllı ol doğayı koru, delikanlı" diyor.

  önünüze ansızın hiç görmediğiniz bir şey çıkıyor. baksam mı bakmasam mı diye tereddüt ettikten sonra bakayım yahu ne olacak diye atlıyorsunuz ve bom. bambaşka bir yere ışınlıyor sizi. soğuktan ölene kadar orada takılıyorsunuz.

  yüzlerce kez saçma sapan sebeplerle ölsem de(*:kurt sürüsü saldırısı)(*:yangın)(*:yediğim otun uyuşturucu olması ve sanrısal havuçlar tarafından öldürülmem)(*:kafama yıldırım düşmesi) bırakamıyorum oynamayı, çok eğlenceli geliyor.
 2. çoklu oyuncu versiyonu oldukça eğlenceli olsa da, başlarda ne yapacağinizi kestirmenin zor olduğu bir oyundur. eğer ki arkadaşlariniz ile oynuyorsaniz birlikte çirpinmak kisa süre sonra ilgiyi düşürüyor. kullanici arayüzü olarak gelişime ihtiyaci var.
 3. en fazla bir hafta hayatta kalmayı becerebilmemle tam bir şehir bebesi olduğumu suratıma suratıma vuran oyundur. öyle ıssız adaya falan düşsem, efendime söyliyim zombi saldırısı falan olsa dizinin ilk dakikalarından salak salak ölen tipler var ya, hah işte o ben olucam orası anlaşıldı.
 4. Şahane bir oyun.Sesler efsane hatta baya gerçekçi.Karakterler çok güzel.Canavar ağaçlar,belli bir seviyeden sonra gelen köpekler ve kar canavarı.Aynı zamanda mevsim döngüleri de var ^^

  https://www.youtube.com/watch?v=bVbyn7c1X6E
 5. oynamaktan ziyade streamer kardeşleri oynarken izlemeyi daha çok sevdiğim oyundur. bir dönem pintipandayı az izlememiştim. müco serisi adı altında çok keyifli yayınlar yapardı.
 6. don't starve pocket edition ile mobil olarak da oynanabilir. güncel fiyatı 14,99 tl. başta kontrollere alışmak zor geliyor ama işe gidiş geliş stresimi yok edebildiğinden bayıldığım oyun.

  bir de don't starve together ile steam üzerinden insanlarla beraber oynayabilirsiniz ki en eğlencelisi de o.
 7. kendine özgü çizimleri ile sizi ekran başına kitleyen hayatta kalma oyunu. arkadaşlarınız ile çok keyifli vakit geçirebilirsiniz (tabi troll değillerse).