1. trafik yoğun evet. istanbul nüfusu, ortalama bir avrupa şehri dikkate alındığında; kapasitesini 7-8 kez aşmış durumda. hal böyle olunca, standartlar kendiliğinden oluşuyor ve refah içinde yaşayan başka ülke şehirlerindeki kurallar burada oturmuyor. bu normal bir kendiliğinden oluşum.
  herşeyden önce, bu durumun böyle olmasına sebep, göçler. göçlerin nedeni, işsizlik. işsizliğinki; terör ve yaşama alanlarının güvensizliği, devletin mücadele edememesi... diğer yerlerde de sanayi ve üretimhane eksikliği vs... bunların nedeni ise, tabiki de emperyalist planlar. saçma sapan meşgaleler vermişler bizlere.
  1949 yılında eğitim anlaşması imzalamışız. madde 5: eğitim sistemini 8 kişi belirler. 4'ü türk, 4' ü amerikalı. bu 8 kişi çatışırsa, son kararı amerikan büyükelçisi verir gibi. sonrası malum. enstitüler kapandı filan. geldik bugüne.
  bu artık tez olmaktan çıkmış durumda. çok değil, 5 yıl önce bunu söyleyeni komplocu diyorlardı. "tabi tabi, o da dış güçler tabi"... ama şimdilerde yakın dünya siyasi tarihine yönelen herkes artık bunu biliyor.

  ülkenin kent yapısı bozulunca, evli evine köylü köyüne lafı da tarihe karıştı. istanbul' da, ülkenin her yerinden insan var. artık evli de istanbul' a, köylü de istanbul' a.

  ne diyeceğim?

  ülke, soğukta kalmış bir insan bedeninin bütün kanı hayati organları bölgesinde toplaması ve uzuvların kansız kalması gibi tüm nüfusu istanbulda toplama yolunda sanki.

  neyse,
  h.sonu yolun kenarında aniden dörtlüleri yakıp beknlemeye başlaya taksiciyle, yanından zoraki geçmeye çalışan bir araç şoförünün ağız dalaşına kulak misafiri oldum.

  dat daaaaatttt.

  taksici; ne var kardeşim, ne oldu?
  araç şoförü: ya arkadaş, pat diye yolda durulur mu?
  taksici; -dörtlüleri yaktığından emin bir tavırla- ya kardeşim bi git sabah sabah keyif kaçırma.
  araç şoförü: lan puşt. dörtlüleri yakınca her boku yiyebileceğini mi sanıyorsun? oldu o zaman çek el frenini yak dörtlüleri in aşağı sıç yolun ortasına! soran olursa da dörtlüleri yaktım de. mal!

  işte böyle. dörtlüleri yakınca her bir şeyi yapabilin!