1. ekseriyetle "senin çiğerini bilirim" der. baktı şimdi mesela, sözlüğe bir şeyler yazacaksın onu düşünüyorsun dedi. hıı sen çok biliyosun.

  dostum dostum güzel dostum*
 2. seni hiç konuşmadan anlayandır. başarılarını, sevinçlerini ve üzüntülerini senden çok sahiplenendir. hatalarını, seni kırmadan söyleyendir.

  dost gibi görüp yanıldığım insanlarda oldu, çocukluğumdan beri tuttuğu dost elimi bırakmayanlarda.
 3. bu dünyadaki son gününü aylarca görüşemediğin için sana harcayan kişidir. ve o vedalaşmaya bir gün öncesinden seni kilometrelerce uzaktan getiren aynı kalp frekansına sahip olduğun kişidir. en acısı da gecenin bir vakti habersiz giderken seni belirsizce nefes nefese uyandırıp, sabahında uzun uzun yankılanan bir sela ile aranızdaki tüm sırları da beraberinde götüren kişidir. artık boyutu ne olursa olsun sürekli dertleştiğin, güldüğün ve arada sırada da tartıştığın kişidir. dostunuzun, o kişinin kıymetini bilin..
 4. dünyada sahip olmayı en cok istediğim, her zaman yanınızda olacağını bildiğiniz, birlikteyken eğlendiğiniz hatta tüm dünyaya kafa tutabileceğinizi hissettiğiniz bir dost.
  insan dost kazığı yediğinde daha çok hissediyor eksikliğini.
 5. yeri yanınız olan insandır. aranıza giren mesafelere, kopukluklara rağmen o kadar süre sonra yan yana gelince bile konu sıkıntısı çekmezsiniz mesela bu insanla. yanında güldüğünüz gibi ağlayabilir veya korkabilirsiniz. siz bunu yaparken eşlik etmese bile yanınızda olması yeter de artar bile.
 6. bugün konuyla ilgili çok sevdiğim bir şiire rastladım.

  "ey dost,
  yanım senindir
  yarım senindir,
  canım senindir"
 7. aranızda kan bağı olmayan kardeşinizdir. yalnızca gerçek dostlara sahip olanlar bilebilirler dostluğun ne demek olduğunu.
 8. benim için en çaresiz anımda yanımda olan herkes/her şey bir dosttur. mutluluğumu yalnız başıma yaşamaktan keyif alırken çok çaresiz anlarımda sığınacak bir dal ararım kendime. en sevmediğim insan bile en yakın dostum olabilir o anlarımda. insan olması da gerekmez, bir defter, bir sigara -normalde içmem ama o anlarda içmek istemekten ve zaman zaman içmekten alamıyorum kendimi-, bir hayvan, her şey.
  arkadaş; birlikte bir şeyler yapmaktan keyif aldığım, dost ise en zayıf halimi düşünmeden önüne serdiğim kişidir benim için. ve arkadaşlarım az ve sabitken, dostlarım değişkendir.