• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
dövüş kulübü 2 - chuck palahniuk
tyler durden yaşıyor!

bazı hayali arkadaşlar asla terketmezler...

sebastian, yani narrator, cehennem projesinden 10 yıl sonra sıradan bir hayat yaşıyor. bir çocuk, bir kadın ve onu kafesinde tutan ilaçları. ama bu uzun sürmeyecektir; marla bunu görebiliyor. vakit geldi...

yüksel ya da yok ol.
  1. kitapçıda ayakta okunabilecek kadar kısa olan çizgi roman serisi. kitabı okumayıp filmi izlediğim için edward notron ya da brad pitt yerine farklı karakterlere alışmam zor oldu. ilk sayı filmin (muhtemelen de kitabın) bittiği yerden alır hikayeyi, arada zaman boşluğu olmaması ayrıca güzel.
  2. geçenlerde dövüş klübünün ingilizcesini okudum. kitabın sonunda türkçe çevirisinde olmayan bir son söz vardı. alsında belki de basımı şu zamanki tarihe yakın olduğun için belki de yeni basım türkçe kitaplarında da vardır. herneyse adam birazcık dertliydi aslında "sana sahip olacak her şeyi yok et" mantığının tam zıttı bir yönde durdurulamayan bir reklam objesine dönüştü kitap. bence palahniuk da bu konuda düş kırıklığına uğramıştır. bundan bahsettikten sonra seriyi neden devam ettirmek istedi anlamıyorum. üzerinden o kadar zaman, fikir ve kitap geçtikten sonra buna geri dönmesi bence biraz "fikirlerimin peşinde koşup insanları birkaç konuda uyarmak istedim, bir şeyleri fark edin istedim ama siz bu dediklerimi bile gidip mojo yaptınız, bardak altılığı yaptınız. sizle ben aynı masada oturmak istemiyorum. yoluma bakarım." demesi olmuş bana göre.
    ancak çizgi romanı okuğumuzda filmdeki izlediğimiz marla singera göre daha seksüel daha farklı bir marla görüyoruz. bu daha aslında palahniukun hayalindeki fight club ı izlemek gibi. brad pittsiz bir tyler, farklı bir fight club demek bana göre. bu konuda da okuyucu "tamam kendince bizle dalga geç ama yine de okutuyorsun" demiştir.