• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar bram stoker
dracula - bram stoker
... anahtarı bulmak için bedeni aramam gerektiğini biliyordum, bu yüzden kapağı kaldırdım ve duvara dayadım; ve sonra ruhumu korku ile dolduran bir şey gördüm. kont orada yatıyordu, ama sanki gençliği yenilenmiş gibi görünüyordu, çünkü beyaz saçları ve bıyığı karanlık bir demir grisine dönüşmüştü; yanakları daha dolgundu ve beyaz derisinin altı yakut kırmızısı görünüyordu; ağzı her zamankinden de kırmızıydı, dudaklarında taze kan damlaları vardı ve ağzının kenarlarından aşağı akıyor, çenesinden ve boynundan süzülüyordu. derin, alev alev gözleri bile şişmiş etlerin arasına gömülmüş gibi görünüyordu, çünkü gözkapaları ve göztorbaları kabarmıştı. sanki korkunç yaratık tamamen kanla dolmuş gibiydi; doygunluk içinde bitkin düşmüş, pis bir sülük gibi yatıyordu orada.dracula...gerilim ve korku türünün başyapıtı...viktorya dönemi'nin aşırı ahlakçı görünümünün ardında yatan karanlığı ve ikiyüzlülüğü açığa vuran bir anlatı. stoker bu yapıtıyla, yaşadığı dönemin ahlakçı ve bilimci ütopyacılığını, kana susamış bir vampirin şahsında, ustalıkla bir biçimde eleştiriyor. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. dracula adındaki bir vampiri yakalamaya çalışan bir grup insanın günceleri ve birbirlerine yazdıkları mektuplarından oluşan klasik romanlardan.
  o alucard'mış, van helsing'miş falan işte hepsi bu kitaptan geliyor.
  not: van helsing kitapta oldukça ilgili, bilgili ve nazik bir adamdır. animeyle alakası yok. animeyi de tamamen seyretmedim. net bir yorumda bulunamam.

  kitap, gidişat olarak yavaş giden bir kitap. bana göre pek akıcı olmasa bile okunmayacak gibi değil. en azından dili ağır değil. yanlış bilmiyorsam gotik akımın öncüsüdür.